Jakie ogrzewanie wybrać?

Jakie ogrzewanie wybrać? – przygotuj się na zimę!

Czujesz ten nieprzyjemny chłód przenikający całe ciało? A przecież temperatura nie zdążyła nawet spaść poniżej zera! I nie musi, bo odczucie zimna może wynikać z wielu innych czynników. Deszcze zwiększające wilgotność powietrza, wiatr niosący chłodne fronty atmosferyczne, a gdy do tego dodasz Twoją wrodzoną niską odporność na niskie temperatury… piekło zimy gotowe :)

Rozwiązania są różne: maksymalne podkręcenie ogrzewania (a przy tym i rachunków) lub stosowanie tańszych alternatyw działających punktowo grzejniki, farelki i konwektory. I o tym opowiemy Ci dziś. Jak i czym podgrzewać pomieszczenia? Które rodzaje ogrzewanie są uznawane za najlepsze według samych użytkowników i kiedy najlepszym rozwiązaniem okazują się koce elektryczne? Sprawdź!

Przestronny salon czy przytulny kącik?

Wielkość pomieszczenia ma znaczenie, bo to względem niego rozważasz moc i wielkość urządzenia. Zakładając, że zamontowane w domu CO utrzymuje temperaturę na odpowiednim, stałym poziomie, do wyboru pozostają Ci urządzenia przenośne. Nie będziemy rozwodzić się nad szczegółowymi parametrami, nasza lista ma oparcie w doświadczeniu własnym i klientów testujących sprzęt.

Grzejnik olejowy

Jeden z najpopularniejszych sposobów na dogrzanie pomieszczeń. Do stosowania w pomieszczeniach wymagających ciągłego, wielogodzinnego dogrzewania. Stosunkowo wolne nagrzewanie się żeber powoduje, że nie opłaca się stosować tego rodzaju grzejnika krócej niż kilka godzin ze względu na powolne oddawanie ciepła do otoczenia.

Zalety: cicha praca, płynna regulacja temperatury, możliwość stosowania jako suszarka do odzieży, nie powoduje intensywnego ruchu powietrza mogącego unosić drobinki kurzu.

Wady: duża waga, powolne nagrzewanie się.

Moc w granicach 1000 – 2000 W.

Grzejnik konwektorowy

Chłodne powietrze zbierane spod grzejnika przechodzi przez grzałkę i dzięki wentylatorowi jest unoszone do góry. Taki sposób ogrzewania powoduje stałą cyrkulację powietrza i możliwość równomiernego ogrzania przestrzeni. Do stosowania szczególnie w dużych pomieszczeniach (salon, przestronna sypialnia).

Zalety: cicha praca (bez uruchomienia wentylatora), niska waga, mniejszy rozmiar, wiele parametrów pozwalających ustawić grzanie w zależności od wielkości i zabudowy pomieszczenia.

Wady: konieczność ustawienia na stabilnym podłożu (panele, płytki), przy większych pomieszczeniach konieczność znalezienia optymalnego miejsca do zapewnienia właściwego obiegu powietrza.

Moc: 2000 W.

Grzejnik konwektorowy

Grzejnik halogenowy (kwarcowy)

Nowość na rynku o coraz większej popularności do stosowania w niewielkich pomieszczeniach. Zainstalowane w grzejniku lampy kwarcowe ogrzewają w taki sposób jak promienie słońca. Przyjemne ciepło połączone z delikatnym podświetleniem z możliwością niezależnego uruchamiania lamp. Modele dostępne w naszym sklepie zostały wyposażone w zabezpieczenie, które odcina zasilanie po przewróceniu urządzenia.

Zalety: lekkość i niewielkie rozmiary, możliwość stosowania do ogrzania kontuzji, cicha praca, dodatkowe ciepłe podświetlenie pomieszczenia, w porównaniu z innymi rodzajami, grzejniki halogenowe zużywają znacznie mniej prądu.

Wady: światło w pomieszczeniu.

Moc w granicach 400 – 800 W.

Grzejnik halogenowy

Termowentylator, farelka

Najpopularniejsza forma punktowego ogrzewania. Dostępne w wielu konfiguracjach parametrów gwarantujących wiele możliwości użytkowania.

Zalety: niewielka waga, duży wybór modeli.

Wady: wysuszanie powietrza, unoszenie drobinek kurzu.

Moc w granicach: 1000 – 2000 W.

Farelki, termowentylatory

A gdy wszystko zawiedzie…

… sięgnij po koc elektryczny. Dla nas to wciąż najlepszy sposób na ogrzanie się po chłodnym dniu poza domem. Otuleni polarowym materiałem z temperaturą ustawioną na najwyższym poziomie — tak wyglądają nasze wieczory. Do tego dobra książka lub godziny spędzone w internetowym świecie :)

2 komentarzy:
  • Paweł
   Paweł says:

   No dokładnie, kiedyś miałem grzałkę konwektorowa ale to był kiepski pomysł. Kot kładł się obok i sierść dostawała się do środka. Polecam grzałkę z halogenami lub kwarcową przynajmniej powietrz nie jest takie suche.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.