Śmiej się każdego dnia

7 powodów, by uśmiechać się codziennie!

Już jutro, siódmego października przyda Światowy Dzień Uśmiechu. Święto obchodzone od 1999 roku, a jego pomysłodawcą był nie mógł być kto inny, niż twórca symbolu żółtej uśmiechniętej buźki – Harvey Ball. Aby badać wpływ śmiechu na życie człowieka powstała specjalna dziedzina badań – gelotologia. Wszyscy znamy powiedzenie „śmiech to zdrowie” ale czy to rzeczywiście działa? Naukowcy wzięli pod lupę to zjawisko angażujące od 5 do 53 mięśni twarzy tworzących aż 19 rodzajów uśmiechu. Okazuje się, że dzieci śmieją się nawet kilkaset razy dziennie – czyli nawet 10 razy więcej niż dorośli. W związku z tą spadkową tendencją uśmiechu mamy dla Was kilka propozycji i powodów, dla których warto się uśmiechać. Codziennie 🙂

Śmiech na stres

Zwłaszcza spontanicznie występujący śmiech potrafi zniwelować skutki stresu i rozładować napięcia emocjonalne. Jednym z twórców „śmiechowej” terapii, był Norman Cousins, który poszukiwał sposobu na ozdrowienie chorując na bolesne zapalenie stawów. I chociaż częściej rozważamy inne formy ukojenia nerwów, jak kubek gorącej herbaty, czy ciepły koc elektryczny – zwłaszcza zimową porą, uśmiech może okazać się nieocenionym elementem „terapii”.

Atmosfera jak w domu

Śmiech rozluźni nie tylko Ciebie ale i osoby w Twoim otoczeniu. Zarówno domownicy, jak i goście w radosnej atmosferze czują się swobodniej. Zapewne pamiętasz niejedne spotkania w domu czy ogrodzie, gdy wspólne opowieści rozbawiały uczestników spotkania. I nie było ważne gdzie jesteście – ważna była radość, którą ze sobą dzieliliście. Podobnie rzecz ma się w firmach i punktach obsługi. Uśmiech na twarzy pracownika rozładowuje napięcie i pozwala szybciej wypracować wspólne stanowisko w danej sprawie.

Śmiech to zdrowie

Relaks prosto z kącików ust

Uśmiech jest skutecznym sposobem na rozluźnienie, które łatwo odczujesz. Nasz organizm podczas tzw. „ataków śmiechu” rozluźnia się już na poziomie komórkowym. Czyli nawet najmniejsze części naszego ciała śmieją się razem z nami :). Dlatego bez względu na to, czy pracujesz przy biurku, czy też miejscem Twojego odpoczynku jest wygodny fotel bujany – uśmiechnij się!

Nastrój się pozytywnie

Nawet wymuszony uśmiech poprawia samopoczucie i pozwala myśleć pozytywnie. Podczas myślenia negatywnego odczuwamy niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań i odwrotnie. Radość sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni, dzięki czemu nasze schematy myślenia opierają się na tym, co dobre i pozytywne. Śmiech powoduje szereg reakcji wpływających na cały organizm – w tym również mózg. Obie półkule pracują lepiej, gdy uśmiech nie schodzi nam z twarzy. Rozwiązujemy wtedy problemy szybciej i skuteczniej.

Śmiech dla diabetyków

Przeprowadzone przez Keiko Hayashi badania w Japonii wykazały, że czynność ta pozwala obniżyć poziom glukozy we krwi u osób chorujących na cukrzycę już w ciągu dwóch godzin. Śmiejąc się poprawiasz nie tylko nastrój ale i korzystnie wpływasz na swoje samopoczucie podczas choroby.

Śmiech dla diabetyków

Odporni, bo szczęśliwi

Jak to działa? U osób, które często się śmieją odkryto wyższy poziom komórek NK należących do grupy z układu odpornościowego. Są to tzw. naturalni zabójcy, których rolą jest likwidacja patogenów czy komórek nowotworowych.

Darmowa terapia

By się śmiać wystarczy się… uśmiechnąć! Całkowicie za darmo 🙂

Śmiech dziecka – także dla Ciebie

Powyższe argumenty „za” na rzecz śmiechu to przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Każdemu z nas zdarzało się nie raz śmiać się bez opanowania, co skutkowało polepszeniem ogólnego samopoczucia, koncentracji i zwiększeniem chęci do działania. To, co nazywamy powszechnie radością z życia to suma wielu uśmiechów, które pojawiają się zarówno po sukcesach, jak i porażkach. Na te drugie, choć dotkliwe, warto również reagować śmiechem dla utrzymania dobrego nastawienia. Trudne? Tak. Warto? Oczywiście! 🙂

 

Produkty dostępne są w ofercie internetowego sklepu TwójPasaż.pl WSZYSTKO DO DOMU I OGRODU: https://www.twojpasaz.pl

1 komentuj

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.