Liście w ogrodzie

7 zadań na jesień, czyli o czym warto pamiętać

To chyba pewnego rodzaju magia, coroczna zmiana barw przekształcająca krajobraz na naszych oczach. To także charakter powietrza, które staje się nieco bardziej rześkie i chłodniejsze. Tak działa jesień – trochę senna, trochę ożywcza. Piękna polska jesień! Nim jesienny nastrój pochłonie nas na dobre, sprawdź, o czym musisz pamiętać już teraz!

1. Uporządkowanie roślin doniczkowych

Szczególnie tych, które są wrażliwsze na gwałtowne zmiany temperatury. Należy sprawdzić stan roślin, usunąć liście suche i chore (nie kompostować), oczyścić wierzchnią warstwę gleby z zanieczyszczeń. Aby pomóc roślinie przetrwać nadchodzącą zimę, stosuj donice z systemem nawadniania i dodatkową warstwą ocieplenia między ściankami. Dzięki regulacji ilości wody w zbiorniku zapobiegniesz zamarznięciu zbyt wilgotnej gleby i zniszczeniu struktury korzeniowej roślin wieloletnich.

2. Przygotowanie kompostu

Zabiegi pielęgnacyjne, czyli przerzucanie w celu napowietrzenia i podsypanie dolomitem polepszy jakość kompostu. Domowy ogródek zasilany kompostem daje większe plony bez użycia dodatkowych środków, dlatego warto dbać o niego przez cały rok.

Kompostownik w ogrodzie

3. Posadzenie nowych drzewek

W szczególności owocowych. Rozplanuj przestrzeń w ogrodzie, uwzględniając konieczne zmiany: wycinkę starych, chorych drzew, obsadę nowymi, i koniecznie nie zapomnij o zorganizowaniu miejsca na truskawki!

4. Konserwacja sprzętu ogrodowego

Po ostatnim koszeniu upewnij się, że w zbiorniku paliwa nic nie pozostało. Zabezpiecz ostrza przed korozją, stosując dostępne na rynku środki chemiczne. Oczyść drobne narzędzia ogrodowe z ziemi i resztek roślinnych. Przechowuj je w suchym miejscu, np. altanie ogrodowej ( o jej zastosowaniach dowiesz się z poprzedniego wpisu: Altany narzędziowe – alternatywne zastosowania).

5. Przygotuj dekoracje sezonowe

Jesień to odcienie ciepła, chłód poranków i naturalne dekoracje trwalsze niż kiedykolwiek indziej. Wybarwiające się liście, brązowe kasztany, kolorowe dynie dekoracyjne i suche dekoracje roślinne. Możliwości jest wiele i dosłownie rosną tuż pod Twoim domem!

Kolorowe dynie dekoracyjne

6. Zabezpieczenie mebli ogrodowych

Impregnacja, użycie pokrowców ogrodowych, a przede wszystkim przeniesienie w suche miejsce ochroni meble przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Szczególnie ważne jest, aby chronić je w przypadku różnic temperatur. Deszcz zamarzający na meblach może powodować pękanie mikrostruktury materiału i przyspieszy ich degradację.

7. Zima to ciężki czas dla dzikich zwierząt

Przygotuj karmniki i odśwież przepisy na przygotowanie smacznych przekąsek dla skrzydlatych przyjaciół. Pamiętaj, by sprawić sobie dobrą lornetkę, by każdego dnia móc zerkać na życie wielu stworzeń odwiedzających nasz ogrodowy bufet 🙂

Sezonowe obowiązki

Każda pora roku wymaga podjęcia odpowiednich działań pielęgnacyjnych w ogrodzie. Zimą oczyszczamy drewniane płytki tarasowe ze śniegu, by zapobiec ich pęcznieniu. Wiosną usuwamy pierwsze chwasty pojawiające się wszędzie tam, gdzie tylko znajdzie się nasionko. Latem regularnie podlewamy, chronimy przed upałem. Jesienią sprzątamy i przygotowujemy się na kolejny sezon. Im większy ogród, tym więcej pracy, ale i większa satysfakcja z efektów naszej pracy. Czy warto? Oczywiście!

 

Produkty dostępne są w ofercie internetowego sklepu TwójPasaż.pl WSZYSTKO DO DOMU I OGRODU: https://www.twojpasaz.pl

2 komentarzy:
  1. maja
    maja says:

    ja powoli zaczynam jesienne porządki, jestem w trakcie zbioru warzyw a potem chcę przekopać przed zimą cały ogród, kupilem niedawno glebogryzarkę ryobi więc to będzie od razu sprawdzian dla sprzętu, ale z tego co mi mówił znajomy ogrodnik to dobry sprzęt, sam go używa już od jakiegoś czasu i ówi że daje radę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.