Bezpieczeństwo w Internecie

Bezpieczny internet – niebezpieczne praktyki

Jako sklep internetowy doskonale zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństw, na które możesz się natknąć każdego dnia surfując po Internecie. Niewiedza lub brak ostrożności może być przyczyną poważnych problemów. Dlatego też od 2007 roku w połowie lutego w 40 krajach na świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku przypada on właśnie dziś i w Polsce obchodzony jest po raz trzeci. Główny cel wydarzenia -edukacja.

Dynamiczny rozwój wirtualnej rzeczywistości ułatwia pracę i naukę, mamy dostęp do wciąż powiększających się zasobów informacji. Rzecz jasna, nie wszystkie są dla nas atrakcyjne i wybieramy te miejsca, w których czujemy się bezpieczni. Czy aby na pewno?

Bezpieczny Internet, niebezpieczne praktyki

Mówiąc, że Internet nie jest miejscem bezpiecznym, mamy na myśli niektórych jego użytkowników i ich działania. Są oni w stanie wykorzystać wiele informacji, dla osiągnięcia własnych korzyści, np. materialnych. Czasem są one wyciągane podstępem, innym razem podajemy je na internetowej „tacy”.

Najczęstszym miejscem publikowania informacji o nas samych są portale społecznościowe. Ich idea jest prosta: zrzeszać grupy użytkowników o podobnych zainteresowaniach, miejscu zamieszkania czy uczęszczających do tych samych szkół. Same w sobie nie są zagrożeniem, jednak niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Poniżej przedstawiamy listę, z której dowiesz się czego nie należy robić w wirtualnym świecie.

Bezpieczne korzystanie z Internetu

Dane poufne

Wyobraź sobie, że idąc ulicą spotykasz osobę, która rozdaje ulotki z hasłami do swoich kont, zeskanowanym dowodem osobistym i informacjami o karcie kredytowej. Jakie będzie pierwsze określenie, które przyjdzie Ci do głowy? Nieodpowiedzialna? To prawdopodobnie jedno z tych najłagodniejszych.

To samo zdarzenie, które zajdzie w świecie internetowych znajomości jest jeszcze bardziej niebezpieczne, niż może nam się wydawać. Wciąż zdarzają się przypadki publikowania zdjęć przedstawiających nową kartę kredytową lub dowód osobisty. W jednej z wielu takich sytuacji właściciel takiej karty został okradziony na wartość kilkunastu tysięcy dolarów. Internetowi przestępcy są w stanie wyczyścić konto w kilka chwil pozostawiając nas z długami do spłacenia.

Zdjęcia

Przy tym punkcie zapewne będziesz się bronić twierdząc, że po pierwsze, prywatne zdjęcia to prywatna sprawa ich właściciela, po drugie – przecież dostęp do nich mają jedynie wybrane osoby. Takie podejście może doprowadzić Cię do wielu przykrych konsekwencji, o których teraz możesz nawet nie myśleć.

Uczniowie i studenci nagminnie publikują prywatne zdjęcia z udanej imprezy. Warto zwrócić uwagę na to, jaka jest ich treść. Kompromitujące zdarzenia uwiecznione na karcie aparatu i promowane na portalu społecznościowym zostają w Internecie… na zawsze. Za kilka lub kilkanaście lat mogą one zrujnować karierę i reputacją, bez względu na wolę osób z fotografii.

Opinie, poglądy i treści tekstowe

A gdzie miejsce na wolność słowa? Cóż, wielu ludzi błędnie zakłada, że wolność słowa to prawo do publikowania wszystkiego, co przyjdzie do głowy. Korzystaj z możliwości wyrażania własnej opinii ale rób to mądrze. Nie używaj wulgaryzmów i nie prowokuj innych użytkowników. Zwróć uwagę na to, że Twoje żarty skierowane w stronę ważnych instytucji mogą zakończyć się dla Ciebie konsekwencjami prawnymi. Poza tym, za jeden nierozsądny post możesz stracić także pracę.

Przykładem jednego z takich żartów jest nastolatek z USA, który  w 2013 roku spędził sześć miesięcy w więzieniu po umieszczeniu „groźby terrorystycznej” na facebooku. Młody mężczyzna wyszedł na wolność dzięki kaucji, a grozi mu nawet 10 lat więzienia.

Nieznajomi w znajomych

Ile razy zaakceptowałeś zaproszenia do znajomych wysłane od osób, które raz spotkałeś na ulicy, lub łączy was jedynie to, że mieszkacie na tym samym osiedlu? Nie znając ich osobiście nie jesteś w stanie określić intencji, które nimi kierują. Nie warto budować pozorów popularności ryzykując swoim bezpieczeństwem, a często też swojej rodziny.

Czego nie robić w Internecie

7 razy NIE – ostrożności nigdy za wiele

NIE umieszczaj zdjęć, skanów ani danych poufnych w jakiejkolwiek innej formie.

NIE pozwól, by kompromitujące zdjęcia zrujnowały Twoją przyszłość.

NIE publikuj niemądrych żartów, za które możesz ponieść poważne konsekwencje.

NIE podawaj nikomu haseł do kont.

NIE ufaj osobom, których nie znasz.

NIE odpowiadaj na maile z nieznanego źródła, w których żądane jest podanie hasła do weryfikacji.

NIE otwieraj plików nieznanego pochodzenia.

NIE wysyłaj smsów na numery podane w wyskakujących komunikatach o zagrożeniu wirusem.

NIE pozostawiaj komputera i urządzeń mobilnych bez zabezpieczenia.

NIE bój się informować innych, że coś jest nie tak.

 

Możesz oczywiście zignorować nasze rady i udawać, że w wirtualnym świecie może Cię spotkać jedynie wirtualna krzywda. Możesz też już teraz zadbać o przyszłość swoją i swoich bliskich, zapewniając im bezpieczeństwo w każdej z rzeczywistości, z którymi mamy dziś do czynienia.

 

Produkty dostępne są w ofercie internetowego sklepu TwójPasaż.pl WSZYSTKO DO DOMU I OGRODU: https://www.twojpasaz.pl

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.