Okrzemki pod mikroskopem

Za blisko, za daleko – czyli jaki mikroskop wybrać?

Zdarzyło Ci się kiedyś patrzeć w nocne niebo i wyobrażać sobie jak wyglądałoby gdybyś mógł przyjrzeć się mu z bliska? A może jakiś pyłek, który osiadł na komputerze wzbudził w Tobie ciekawość tego, czym jest i jak wygląda z bliska? Nic dziwnego, większości z nas wpadają do głowy pytania dotyczące tego, co na co dzień jest trudno dostrzegalne. Poznawanie mikro świata to ogromna frajda, zwłaszcza dla tych, którzy po raz pierwszy zaglądają do tego magicznego świata. Tym, czego potrzebujesz, by go śledzić jest mikroskop – dokładny i wykonany przez profesjonalistów dla pasjonatów.

Sklep internetowy TwojPasaz.pl przygotował specjalną ofertę produktów renomowanej marki Levenhuk. Na stronach sklepu znajdziesz wiele rodzajów mikroskopów, lornetki, teleskopy, lupy, aparaty cyfrowe, a także przydatne akcesoria. A teraz kilka informacji, które mogą się przydać przy wyborze poszczególnych urządzeń.

Mikroskop - powiększenie

Mikroskop – ciekawi mikroświata

Pierwsze mikroskopy wynalezione zostały wieki temu i dziś raczej nie znalazłyby żadnego(poza rozrywką) zastosowania. Prowadzone obecnie badania z dziedzin takich jak biologia, fizyka czy medycyna wymagają sprzętu precyzyjnego i wygodnego w użytkowaniu. Na szczęście, do samodzielnych obserwacji wystarczy prosty mikroskop z kamerą lub bez. Kilka podstawowych informacji pozwoli łatwo odróżnik mikroskop dla profesjonalistów od tego, dla pasjonatów.

Powiększenie:

2 – 100x – mikroskop stereoskopowy: posiadają dwa niezależne optyczne tory, dzięki czemu obserwacja przestrzenna pozwala na uzyskanie większej głębi ostrości.

40 – 400x – mikroskop biologiczny: używane w szkołach, przy pracach laboratoryjnych oraz nauce. Dzięki stosowanej często budowie modułowej użytkownik może swobodnie konfigurować ustawienia.

40 – 1000x – mikroskopy typowo laboratoryjne, do prowadzenia szczegółowych obserwacji i badań.

– do 2000x – mikroskopy badawcze i specjalistyczne.

Okrzemki

Co i pod jakim mikroskopem oglądać?

Te najciekawsze preparaty z naszego punktu widzenia to przede wszystkim organizmy takie jak glony, pierwotniaki i grzyby. Do obserwacji mniejszych obiektów potrzeba lepszego sprzętu o parametrach bardziej rozbudowanych. Jakie mikroby możemy bez trudu obserwować, a których mimo szczerych chęci, zauważyć się nie uda? Poniżej lista wraz z wielkością danych organizmów.

1. Organizmy jednokomórkowe i kolonijne:

– pierwotniaki: od 10 μm do kilku milimetrów,

– grzyby: 1 – 10 μm(grzyby mikroskopowe),

– glony: do 200 μm(np. składniki mikroplanktonu).

2. Komórki bakterii nie są już aż tak atrakcyjnymi obiektami do obserwacji. Największa bakteria Thiomargarita namibienisis ma rozmiar od 0,1 – 0,3 mm., najmniejsza zaś – 0,009 μm. By zobrazować wielkość tej bakterii, wyobraź sobie czubek ludzkiego włosa – na jego powierzchni zmieściłoby ich się… 150 tysięcy.

3. Wirusy – ich wielkość waha się od 20 do 300 nm, dlatego do obserwacji wymagane są mikroskopy… elektronowe. Niestety leżą one poza zasięgiem przeciętnego użytkownika, a jedynym, co możemy dostrzec są ewentualne efekty ich działania.

Rozpoczynając swoją przygodę z badaniem mikroświata warto zaczynać od tych prostszych. Z biegiem czasu, gdy okaże się, że pasja nie wygasła, wtedy rozwiązaniem jest zakup lepszego sprzętu.

Pręcik kwiatu pod mikroskopem


Co znajduje się na powyższym zdjęciu? Obraz mikroskopowy przedstawia pręcik kwiatu brzoskwini.


Kwiat brzoskwini przekrój

Mikroskop – z kamerą, czy bez?

Korzystasz chętnie z mediów społecznościowych? Jeżeli tak, to uwiecznienie wyjątkowych scen mikroświata i udostępnienie krótkiego filmu w sieci może okazać się sporą frajdą. Takie wartościowe informacje pozwolą także innym wgłębić się w ten niezwykły świat. Kamera dedykowana dla danego sprzętu pozwoli Ci łatwo uchwycić każdą sekundę życia na szkiełku. Mikroskopy Levenhuk to bogata oferta sprzętu, spośród którego wybierzesz model zarówno dla początkujących, jak i profesjonalny mikroskop cyfrowy.

Mikroskop możesz używać Ty, ale możesz też swoją pasją zarazić młodsze pokolenie. Rozrywka w takiej postaci pozwala rozwijać wyobraźnię i stanowi alternatywę dla telewizyjnych programów. Dzięki mikroskopom z kamerą mamy możliwość nakręcenia własnego filmu i zaprezentowania go światu.

 

Produkty dostępne są w ofercie internetowego sklepu TwójPasaż.pl WSZYSTKO DO DOMU I OGRODU: https://www.twojpasaz.pl

1 komentuj

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.