Co to jest enoturystyka?

Co to jest enoturystyka?

Enotorustyka to nic innego jak turystyka związana z odwiedzaniem miejsc związanych z winem. Często obejmuje ona uczestnictwo w przeróżnych festiwalach winiarskich czy degustacja na terenie winnic. Jej celem jest promocja lokalnych i regionalnych win, winnic i kultury spożywania tego wykwintnego trunku. Enoturystyka zazwyczaj skupia się na mniej znanych turystom miejscach, by mogli oni odkrywać nowe zakątki, nowe produkty i niebanalne smaki. Co to jest enoturystyka?  

 

 

Enoturystyka – coś dla ducha, coś dla ciała

Enoturystyka zazwyczaj polega na zwiedzaniu winnic, uzyskiwaniu informacji o ich historii i sposobach wytwarzania wina. Dodatkowym walorem takich spotkań są kontakty z właścicielami winnic, którzy z pasją opowiadają o swoim pomyśle na życie. Zawsze kulminacyjnym momentem takiej wyprawy jest degustacja wytwarzanego na miejscu wina,  połączoną na przykład z degustacją serów od miejscowych wytwórców.  

 

             

 

Enoturystyka w Polsce

Niestety w Polsce enoturystyka wciąż nie jest tak bardzo popularna, jak w innych zakątkach świata, szczególnie Europie Zachodniej i Południowej. Być może ma na to wpływ fakt, że w Polsce uprawia się winorośl jedynie w niektórych miejscach, szczególnie na Podkarpaciu i w okolicach Zielonej Góry. Warto jednak zauważyć, że polskie wina i winne szczepy cieszą się dobrą opinią, więc promocja enoturystyki w Polsce mogłaby przynieść producentom win niemałe dochody.

Wakacje dla smakoszy win

Gdzie wybrać się na urlop szlakiem winnic? W Europie enoturystyka jest popularna szczególnie na Węgrzech, we Francji i w Gruzji. Stamtąd przecież pochodzą najbardziej znane szczepy win i doskonałe trunki, poparte wiekami tradycji ich wytwarzania. Wielu turystów co roku odwiedza te kraje, aby wziąć udział w festiwalach i imprezach związanych z winem. Taka forma spędzenia urlopu to propozycja dla osób ciekawych świata, ciekawostek dotyczących danej kultury i osób ceniących sobie miejscowe atrakcje i smaki.  

 

             

 

A zatem, jak najprościej odpowiedzieć na pytanie: co to jest enoturystyka? To sposób na super urlop!  

 

Akcesoria do wina

W warunkach domowych wino powinno być przechowywane w chłodnych pomieszczeniach lub w specjalnej chłodziarce na wino. W ten sposób nie traci ono swych cennych walorów i zawsze jest gotowe do podania.

 

 

 

Akcesoria do wina to także bardzo modny pomysł na prezent. Zestaw eleganckich korkociągów i zatyczek do butelek czy niebanalna karafka, zawsze ucieszą amatorów win i ich towarzyskich degustacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl