Czy palenisko ogrodowe jest potrzebne w ogrodzie?

Czy palenisko ogrodowe jest potrzebne w ogrodzie?
 
Palenisko ogrodowe to coraz częściej spotykane wyposażenie ogrodowe. To także częste obecnie wyposażenie terenów rekreacyjnych w obiektach hotelowych, SPA i w gastronomii jako ogrzewanie w otwartych ogródkach restauracyjnych. Jakie zalety mają paleniska i jak można wykorzystać ich potencjał – podpowiadamy w tym artykule.
 
 
 
 

Palenisko ogrodowe – nowa moda?

 
W Polsce doskonale znane są od dawna tak zwane koksowniki – to prekursorzy dzisiejszych palenisk. Koksiaki czy koksowniki, czyli przenośne paleniska na węgiel, w poprzednich dekadach używane były zimą przez wojsko w plenerze czy przez robotników prowadzących długotrwałe prace na wolnym powietrzu. Możliwość ogrzania się przy ogniu była dla tych ludzi bardzo ważna. To były jednak nieco inne warunki klimatyczne – zimy trwały długo, były mroźne, śnieżne i bardzo dokuczliwe dla osób przebywających godzinami na powietrzu.
 
 
 
                
 
 

Nowoczesne palenisko ogrodowe

 
Dziś, gdy klimat stał się łagodniejszy, nabywcy palenisk ogrodowych bardziej doceniają aspekt wizualny niż praktyczny tych akcesoriów. Palenisko ogrodowe pozwala cieszyć się ogniem, bez konieczności wyznaczania miejsca na gruncie na ognisko. Przenośne palenisko to także ogień w dowolnym miejscu ogrodu i na tarasie. Dają przyjemność obcowania z żywym ogniem, są szalenie dekoracyjne i przy okazji grzeją. To największe zalety obecnych kominków ogrodowych. Poniżej na zdjęciach - metalowe paleniska ogrodowe.
 
 
            
 
 
Paleniska ogrodowe przybierają też coraz ciekawsze formy. Metalowe misy, latarnie, kosze, piecyki czy gliniane kominki meksykańskie – wybór jest ogromny. Tutaj warto się kierować preferencjami. Dla osób lubiących spędzać czas na powietrzu, przyda się kominek oddający  skumulowane w ściankach ciepło. Dla miłośników plenerowych aktywności możliwość ogrzania w ogrodzie rąk będzie atrakcją. Niektóre paleniska ze względu na budowę umożliwiają zagrzanie wody czajnika czy garnka, co jest przydatne w plenerze. Dla wszystkich użytkowników widok żywego ognia będzie zimą na dworze bardzo krzepiący.
 
 
 
 
Palenisko ogrodowe - nowoczesny w formie kominek ogrodowy
 
 
 
 
 
Kominek meksykański marki BioPeak z oferty sklepu internetowego TwójPasaż.pl
 
 

Praktyczne rozwiązania w ogrodzie

 
Paleniska ogrodowe pozwalają na bieżące spalenie drobnych odpadów organicznych z ogrodu. Gałęzie, kora, liście, zwiędłe części roślin – nie musimy ich już wyrzucać, bo stają się wartościowym paliwem.
 
 
                   
 

Zdrowy rozsądek

 
Paleniska to otwarty ogień. To dym, który musi mieć swobodne ujście, to iskry, które mogą się pojawiać w pobliżu, to proces spalania, wymagający dużej ilości tlenu. Z tego wynika, że paleniska ogrodowe można używać wyłącznie na otwartej przestrzeni. Absolutnie zakazane jest używanie ich w pawilonach ogrodowych, które ograniczają dopływ powietrza, kumulują dym i są podatne na zniszczenie, a nawet spalenie. Również w altanach ogrodowych nie powinno się ich używać – kumulujący się pod daszkiem dym jest sporym zagrożeniem dla przebywających pod nim ludzi. Drewniane elementy takiej budowli ogrodowej też są podatne na uszkodzenie i spalenie.
 
Palenisko ogrodowe ustawione w ogrodzie lub na przestronnym tarasie z kamienną podłogą sprawdzi się doskonale, na prywatnych posesjach i na terenach firmowych. Użytkownicy z pewnością w pełni docenią jego walory.
 
 
 
 

Sponsorem artykułu jest wielobranżowy sklep internetowy TwójPasaż.pl - wszystko do domu i ogrodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl