Tort udekorowany samodzielnie

Dekorowanie ciasta – praktyka czyni mistrza!

Praktyka czyni mistrza – tak właśnie brzmi popularne powiedzenie. Niestety nie zawsze mamy kiedy i jak rozwijać swoje umiejętności. A gdy przychodzi dzień urodzin dziecka lub kolejna rocznica ślubu wtedy… zamawiamy gotowe ciasto w cukierni. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak czasem jest to spowodowane nie tyle brakiem czasu, co brakiem wiary we własne możliwości. A przecież codziennie przygotowujemy posiłki dla siebie i znajomych, korzystamy z gotowych inspiracji lub sami eksperymentujemy ze swoją kuchnią. Dlatego dekorowanie ciast i deserów nie powinno sprawiać nam większych trudności.

Sądzisz, że nie dasz rady? Nic bardziej mylnego. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad dekoracyjnych , dzięki którym łatwo i estetycznie przyozdobisz swoje wypieki. To dopiero początek, w kolejnych tygodniach zaprezentujemy nasze sprawdzone sposoby na dekorację potraw, koktajli i drinków.

A teraz, do dzieła!

Sposób 1: gotowe ozdoby

Tor z bitą śmietaną do tego kilka marcepanowych różyczek i zielonych listków. Możesz je bez problemu zakupić w każdym większym sklepie i udekorować każdy wypiek.

Gotowe ozdoby do dekorowania ciasta

Sposób 2: czekoladowe wzory

Pokrusz czekoladę na małe kawałki i powoli roztapiaj ją w kuchence mikrofalowej. Co 10 – 15 sekund zamieszaj. Gdy roztopi się całkowicie przelej ją do szprycy wyciskaj na papier woskowy tworząc dowolne wzory – możesz łączyć czekoladę białą z deserową. Aby czekolada po odklejeniu od papieru utrzymała pożądany kształt – włóż ją do lodówki. Gdy jest gotowa delikatnie ściągnij ją z papieru. Możesz ją użyć kładąc poziomo na przykład na torcie lub pionowo – w przypadku deserów.

Sposób 3: cukierki

Kolorowe żelki, draże i czekoladowe pralinki – otocz nimi cały tort. Pomysł sprawdzi się zwłaszcza wśród dzieci – połączenie ulubionych słodyczy i tortu – pomysł doskonały!

Sposób 4: owoce, owoce i jeszcze raz owoce

Truskawka, kiwi, banan, winogrono a nawet granat – możesz je wykorzystywać w dowolnych konfiguracjach. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich (jak np. kiwi) uniemożliwiają tężenie galaretki.

Dekorowanie babeczek owocami

Sposób 5: bita śmietana i wiórki kokosowe

Ubij śmietankę 30% dodaj wiórki kokosowe i żelatynę. Następnie tak przygotowaną masę otocz całe ciasto. Możesz położyć kilka zielonych marcepanowych listków, by nadać ciastu subtelności.

Dekorowanie – zajęcie dla całej rodziny

Dzięki tym kilku trikom dekorowanie ciasta o różnych kształtach stanie się dziecinnie prostą zabawą. Nie musisz już zamawiać gotowych wypieków, ponieważ doskonale poradzisz sobie sam. Zaangażuj członków rodziny i wspólnie stwórzcie dekoratorskie arcydzieło! Ułatwiaj sobie pracę korzystając z tego co masz – przede wszystkim Twojej wyobraźni.

Produkty dostępne są w ofercie internetowego sklepu TwójPasaż.pl WSZYSTKO DO DOMU I OGRODU: https://www.twojpasaz.pl