Jak wykonać krokiety z kapustą i grzybami?

 

Krokiety z kapustą i grzybami to tradycyjne polskie danie, które wielu osobom kojarzy się z Wigilią. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli je spożywać przez cały rok. Są doskonałe jako samodzielne danie, ale także komponują się z czystymi zupami typu barszcz czerwony czy barszcz biały. Jak wykonać krokiety z kapustą i grzybami?

 

Krokiety z kapustą i grzybami

 

To dość pracochłonne danie, jednak z pewnością warto je przygotować w domu. Właśnie dlatego, że ich przygotowanie wymaga dużo, czasu najlepiej zrobić większą ilość i część z nich zamrozić.
Do przygotowania krokietów będą nam potrzebne naleśniki oraz nadzienie.

Na naleśniki potrzebujemy:
– 1, 5 szklanki mąki,
– 1 jajko,
– 1 szklankę mleka i
– 1, 5 szklanki wody
– szczyptę soli.

 

Wszystkie składniki łączymy mikserem. Konsystencja ciasta powinna być dość rzadka, bo do  krokietów potrzebujemy mieć cienkie i elastyczne naleśniki. Te grubsze będą pękać po ich nadzianiu.

 

Z tej ilości składników powinno wyjść około 30 naleśników. Naleśniki najłatwiej smaży się na specjalnej patelni do naleśników

 

PATELNIE DO NALESNIKÓW Z OFERTY SKLEPU INTERNETOWEGO TWÓJPASAŻ.PL

 

 

Nadzienie do naleśników

Wcześniej przygotowujemy pół kilograma kapusty kiszonej. Należy ją przez kilka minut obgotować we wrzątku. Po ostudzeniu trzeba ją rozdrobnić nożem albo z użyciem blendera lub maszynki do mięsa.

 

30 dag grzybów suszonych namaczamy wcześniej, obgotowujemy we wrzątku przez kilka minut, studzimy i również je rozdrabniamy.

 

Łączymy grzyby z kapustą, doprawiamy według uznania i już mamy gotowe nadzienie.

 

Przygotowanie krokietów

 

Porcję farszu kładziemy na naleśnikach, składamy je w kopertę. Następnie panierujemy je w rozkłóconym, solonym jajku i bułce tartej. Krokiety partiami smażymy na oleju z dwóch stron. Podajemy je na ciepło, choć zimne także dobrze smakują.

 

Warto przygotować samodzielnie domowe krokiety, bo są dużo lepsze od tych kupionych w supermarkecie. Nie zawierają też substancji konserwujących i chemicznych dodatków smakowych. Domowe krokiety z kapustą i z grzybami z pewnością staną się jednym z ulubionych dań w waszych domach. Życzymy smacznego!

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.