jaki drapak dla kota kupić

Jaki drapak wybrać dla kota? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

jaki drapak dla kota

Kupujemy drapak dla kota!

Właściciele kotów mogą mieć zniszczone meble, kanapy i fotele, podrapane drzwi i ściany, jeśli nie kupią swojemu pupilowi odpowiedniego drapaka dla kota. Na jaki się zdecydować i czym kierować się w jego wyborze? Czy problem można rozwiązać w inny sposób?

Drapanie leży w naturze kota

Musimy mieć świadomość, że kot zawsze będzie drapał, chyba że usuniemy mu chirurgicznie pazury. To naturalny odruch kota, pozwalający na pozbycie się martwego, zrogowaciałego naskórka. Martwe warstwy pazurów podczas drapania złuszczają się i odpadają. To także sposób na stępienie pazurków, przez co nie są one tak ostre.

Podrapane przez kota meble i ściany? Nie dopuść do tego!

podrapane meble

Koty drapią z reguły powierzchnie pionowe, stąd też ślady ich aktywności możemy znaleźć na obiciach mebli, na szafach, wytapetowanych ścianach, futrynach czy drzwiach. Dla zwierzęcia drapanie tego typu jest też naturalnym, pożytecznym ćwiczeniem rozciągającym łapy – ma to dla niego duże znaczenie.

Instynkt kota podpowiada mu również, że musi drapać, aby pozostawić w całym domu informacje o swojej obecności. Podczas drapania produkowana jest wydzielina z feromonami, które oznaczają kocie terytorium, komunikują z otoczeniem i dają pupilowi poczucie bezpieczeństwa.

Ochrona dla domu i jego wyposażenia

podrapane mebleźródło zdjęcia: ihavecat.com

Nie można oduczyć kota nawyku drapania, ale można sprawić, że czynność ta będzie wykonywana w miejscu do tego przeznaczonym – przy drapaku dla kota. Dzięki niemu ustrzeżemy nasze meble, przede wszystkim meble tapicerowane, przed kocią, naturalną aktywnością. Nasz kot pozostanie ulubionym pupilem domowników, a nie zwierzęciem niszczącym wszystko, co spotka na swojej drodze.

Wybór idealnego drapaka

drapak

Po Pierwsze – Stabilność

Drapak dla kota powinien być wybrany pod kątem wygody jego zastosowania dla właściciela kota i dla samego zwierzęcia. Nie powinien być zbyt duży, ani zbyt mały. Najważniejsza jest stabilność drapaka – dobrze sprawdzają się elementy, które można przykręcić np. do ściany czy futryny. Mamy wówczas pewność, że drapak na pewno nie przewróci się, jeśli kot natrze na niego z całym impetem swoimi pazurami.

Wybierając drapak wolnostojący szukajmy takiego, który będzie stabilnie stał na prostym podłożu i nie wywróci się, kiedy kot będzie z niego korzystał. Przy dużych drapakach warto wybrać model, który można przykręcić do sufitu i podłogi. Wtedy nie tylko drapanie deseczek łapkami, ale i wskakiwanie czy wchodzenie na poszczególne poziomy ustrzeże naszego kota przed upadkiem. Sam drapak także będzie w 100 procentach stabilny – nie będzie zagrażał domownikom i sprzętom zgromadzonym w danym pomieszczeniu niekontrolowanym upadkiem.

Po drugie – Rozmiar

Wielkość drapaka to kolejne kryterium jego wyboru. W sklepach dostępne są akcesoria przeznaczone dla różnej wielkości kotów. Te najmniejsze, liczące sobie nawet zaledwie 30 cm długości, mające kształt deseczki pokrytej sznurkiem, będą odpowiednie dla niewielkich kotów i kociąt. Dorosłe koty raczej nie będą mogły z nich korzystać, ponieważ powinniśmy zapewnić im możliwość wyciągnięcia łapek do góry w pionie. Chyba że deseczkę z drapakiem zamocujemy na odpowiedniej wysokości na ścianie lub futrynie. Wówczas nawet ten mały drapak może spełnić w podstawowym zakresie swoje zadanie. Wolnostojący drapak dla dorosłego kota powinien mieć minimum 1 metr wysokości.

Posiadając w domu dużego kota – maine coon, norweskiego leśnego czy brytyjskiego, warto zainwestować w masywny, ciężki drapak, którego duży kot nie przewróci.

Bardzo ważną kwestią przy zakupie drapaka dla kota będzie jakość jego wykonania i materiał, z jakiego powstał. Najlepiej sprawdzają się domki i drapaki drewniane, owinięte szczelnie sznurkiem z sizalu, solidnie przyklejonego do podłoża. Legowiska, budki i półki dla kotów powinny być obszyte materiałem, do którego nie będzie przylegała sierść. Proste drapaki mogą być pokryte tekturą falistą lub zwyczajną. Zwyczajny drewniany pieniek również sprawdzi się jako drapak dla kota, choć te zwierzęta wolą, aby materiał drapaka był niezbyt miękki, aby łatwo było wbić w niego pazury.

Dla hodowli kotów

duzy drapak

Posiadając w domu co najmniej dwa lub większą liczbę kotów należy zapewnić im odpowiednie warunki lokalowe. Ważne jest, aby miały wygodne drapaki. To dla hodowli kotów przeznaczone są duże drapaki, z domkiem i z rozbudowanymi strefami legowisk, na których koty mogą wypoczywać i się bawić. Koty chętnie śpią na wysokich kondygnacjach drapaków zainstalowanych w domu, gdzie nikt im nie przeszkadza. Ciekawostką są drapaki z legowiskiem mocowane do kaloryfera. Kot ma tam ciepło i w takim miejscu będzie dobrze sypiał.

Drapak z domkiem to dwa w jednym dla kota. Dbamy o to, aby mógł drapać sobie do woli i nie niszczyć naszych mebli, a jednocześnie zapewniamy mu spokojne, odosobnione miejsce do spania i wypoczywania. Chętnie będzie z niego korzystać, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci lub inne zwierzęta, które mogłyby zakłócać jego wypoczynek, chociażby na pralce czy w innym legowisku. Bardzo dobrze sprawdzają się drapaki narożne, które można ustawić i przymocować w rogu pokoju. Zajmują niewiele miejsca, a dają ogromną radość i komfort dla naszych czworonożnych pupili.

Zobacz drapaki dla kotów w naszym sklepie:

drapaki dla kotó

 

Produkty dostępne są w ofercie internetowego sklepu TwójPasaż.pl WSZYSTKO DO DOMU I OGRODU: https://www.twojpasaz.pl

1 komentuj

Komentarze wyłączone