Jaki wybrać piekarnik elektryczny?

Jaki wybrać piekarnik elektryczny?

 

Pieczenie jest istotną częścią naszego codziennego menu. Wielu z nas nie obeszłoby się bez rozmaitych pieczonych potraw. Nic dziwnego, gdyż trudno nie kochać chrupiącego, soczystego mięsa czy słodkiego ciasta. Jednak by móc cieszyć się takimi rarytasami, należy dysponować odpowiednim sprzętem, by móc przyrządzać takie potrawy w odpowiedni sposób. Jaki wybrać piekarnik elektryczny?

 

Piekarnik elektryczny z kuchenką, do przygotowania wszystkich rodzajów potraw i ciast

 

Ważne szczegóły techniczne

 

Zostawienie piekarnika bez opieki na dłuższy czas... właśnie, o konsekwencjach lepiej nie wspominać. By uniknąć takiej sytuacji, warto jest wybrać piec z funkcją odliczania czasu, najlepiej maksymalnie do jednej godziny. W ten sposób zapewniamy sobie bezpieczeństwo korzystania z piekarnika bez obaw i możliwość poświęcenia się innym obowiązkom w tym samym czasie. Urządzenie głośno przypomni nam, że pora je wyłączyć lub wyłączy się samo.
 
 
 
 
Pokrętło na dole umożliwia włączenie urządzenia na określony czas.

 

Pojemność piekarników elektrycznych

 

Na ten parametr warto zwrócić uwagę, jeśli wybieramy piecyk elektryczny, który będzie użytkowany do działalności gospodarczej. Potrzebom gospodarstwa domowego powinien sprostać model o pojemności około 30 litrów, maksymalnie 48. W przypadku lokali gastronomicznych na wysokości zadania staną urządzenia o pojemności co najmniej 60 litrów. W takich modelach urządzeń będzie można realizować na przykład dwa zamówienia naraz, co pozytywnie wpłynie na standardy obsługi klienta.

 

 Wielkość piekarników elektrycznych

 

Nie bez znaczenia pozostają wymiary urządzenia. Dysponujemy różną przestrzenią, często wyraźnie ograniczoną. W przypadku pieców elektrycznych nie ma się czego obawiać. Osoby dysponujące szczególnie małą przestrzenią powinny rozważyć zakup takiego urządzenia zamiast kuchenki gazowej. Wymiary takich urządzeń wynoszą przykładowo 39x41x43 czy 37. 2x27x20. 5 cm, a większość modeli nie odbiega znacząco od tych parametrów. Nie licząc oczywiście pieców elektrycznych o największej pojemności, te jednak wybierane są głównie do lokali. Co za tym idzie, każdy powinien odnaleźć model optymalny nawet do bardzo małej kawalerki.

 

Piekarnik elektryczny tylko do pieczenia?

 

Piekarniki elektryczne niekoniecznie muszą służyć wyłącznie do tradycyjnego pieczenia. Można także zakupić modele stworzone specjalnie z myślą o grillowaniu. Można przyrządzić w nich pizzę, frytki, upiec mięso oraz je rozmrozić.

 

Piece do pizzy cechują się szczególnie niskimi wymiarami, toteż można kupić je jako dodatek do właściwego urządzenia czy alternatywę dla mikrofalówki. Piec do pizzy może także służyć do rozmrażania mięsa. Jednak pamiętać należy, że raczej nie użyjemy tego urządzenia do właściwego pieczenia mięsa!

 

Przykładowy piecyk elektryczny do pizzy

 

Specjalnie dla miłośników drobiu

 

Piekarnik może wystarczyć do przyrządzenia drobiu, jednak nie wydobędzie zeń maksimum smaku. Aby osiągnąć taki efekt, niezbędne jest zastosowanie rożna. Jeśli cenimy sobie soczysty drób z chrupiącą skórką, wybierając piekarnik elektryczny, powinniśmy sprawdzić, czy posiada on rożen. Jego obecność z pewnością ułatwi przygotowanie doskonałych dań z drobiu.

 

Przykładowy piekarnik elektryczny z rożnem do pieczenia drobiu

 

Będziemy szczęśliwi, jeśli pomogliśmy Ci w wyborze!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl