Jarzębina i jej właściwości

 

Jarzębina może stać się dla każdego z nas cennym wsparciem w walce o zdrowie. Co warto wiedzieć na temat jej leczniczych właściwości? W jakich sytuacjach warto skorzystać z jej wsparcia? Oto najważniejsze wiadomości na temat tego daru natury, z którymi warto się zapoznać.

 

 

Niedoceniana jarzębina

Owoce jarzębiny to naturalny lek na wiele problemów. Medycyna naturalna od wieków korzysta z nich w walce z takimi problemami jak zapalenie pęcherza oraz zatrucia żołądkowe. Jarzębina pomaga przy biegunkach oraz przy wielu innych problemach związanych z trawieniem. Z owoców jarzębiny można też korzystać w walce z zaburzeniami trawienia oraz przy schorzeniach nerek.

 

W okresie jesieni i zimy owoce jarzębiny są pokarmem dla wielu ptaków

 

Napar z owoców jarzębiny pomocny jest m.in. w walce kamicą nerkową i pęcherzową, które każdemu z nas mogą poważnie utrudnić życie. Owoce jarzębiny będą też naszym cennym sojusznikiem w okresie jesienno-zimowym, kiedy to znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia takich chorób, jak grypa i przeziębienie. I w takich sytuacjach napar z jarzębiny może stać się ważnym wsparciem dla naszego organizmu.

Uwaga, ważne!

Świeże owoce jarzębiny nie są polecane do spożycia. Mogą wywołać biegunkę i nasilone wymioty. Inaczej rzecz ma się z owocami jarzębiny po wysuszeniu lub po ich przerobieniu.

Jesienne zbiory na przetwory

Świeże owoce jarzębiny są dość cierpkie i mają dużo garbników. Właśnie teraz, gdy owoce zdążyły już nieco przemarznąć w mroźne dni, i mają dzięki temu mniej goryczy, nadają się do przygotowania domowych przetworów.

 

 

Galaretki i dżemy z jarzebiny będą ciekawą alternatywą smakową dla typowych dżemów i bogatym źródłem witaminy C oraz A. Stąd polecane są jako dodatek do herbatek w okresie przeziębień i grypy. Skorzystają z ich właściwości rekonwalescenci, którzy szczególnie potrzebują dodatkowych porcji mikroelementów i witamin.

Do smażenia konfitur i dżemów najlepsze są brytfanny o grubym dnie i ściankach, które zapobiegają przypaleniom.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.