Ogień

Kominki meksykańskie — jesteś na tak?

Zasługujesz na odpoczynek. I można powiedzieć, że o nim właśnie marzysz, każdego dnia wracając do domu. Póki dni są upalne, wieczory ciepłe i duszne, staraj się spędzać jak najwięcej czasu w ogrodzie. A gdy poczujesz nadchodzący nocą chłód, nie sięgaj po koc. Idź do altany, przynieś odrobinę drewna i rozpal je umiejętnie.

I tak wpatrując się w hipnotyczne płomienie, zastanów się, jak spędzić kolejne dni, tygodnie, miesiące. A gdy zmarzniesz jeszcze bardziej, przynieś termos z gorącą wodą i zaparz ulubioną herbatę. Tak rozmarzony, poczujesz ulgę i nabierzesz siły na czekające Cię wyzwania.

Nie musisz dysponować specjalnym miejscem na ognisko czy murowanym grillem. Mamy alternatywę — kominek meksykański. Coś, co pozwoli Ci zrealizować powyższy scenariusz i cieszyć się wieczorami — samotnie lub w gronie najbliższych.

Tradycyjny kominek meksykański

Tradycyjne piecyki gliniane były trzymane w domach. Dziś są jednym z ciekawszych alternatyw dla klasycznego grilla.

Czym są kominki meksykańskie?

To tradycyjne piecyki z bulwiastym korpusem i pionowym kominem. Historia jego wykorzystywania zaczęła się około 400 lat temu. Dzięki hiszpańskim wpływom kominek stał się codzienną koniecznością, także w Meksyku. Odpowiedni wyprofilowany kształt zapewnia stały ciąg powietrza, co przekłada się na efektywność jego pracy. Pionowy komin ułatwia transport zanieczyszczeń powstających podczas spalania, przez co po spaleniu w komorze kominka pozostaje minimalna ilość popiołu.

Tradycyjne piecyki meksykańskie wykonywane były z gliny. Wynikało to z jej dużej dostępności i ceny. Ówczesna glina nie była poddawana szczególnym zabiegom, dlatego z powodu jej zanieczyszczenia, kominki ulegały szybszemu zużyciu. Kominki meksykańskie produkowane dziś, mimo stosowania podobnych materiałów, posiadają znacznie większą odporność. Dzięki oczyszczeniu gliny i dodaniu specjalnych środków są w stanie znacznie dłużej pełnić swoją funkcję. Dziś, piecyki występują w odlewach glinianych, aluminiowych i żeliwnych.

Gliniane naczynia

Łatwa dostępność do gliny powodowała, że uszkodzone naczynia szyko były zastępowane nowymi.

Uszkodzenie kominka glinianego — co zrobić?

Jeżeli produkt nie podlega już gwarancji, a z powodu powstających podczas spalania naprężeń, uległ uszkodzeniu — są na to sposoby. Pierwszy z nich to użycie wysokotemperaturowych epoksydów, które po nałożeniu można pokryć warstwą gliny i pozostawić na jeden dzień. Rozpalenie niewielkiego ognia umożliwi utwardzenie zastosowanych materiałów. W Meksyku z tym problemem radzono sobie znacznie prościej — wykonywano nowy kominek.

Kominek meksykański — dlaczego warto?

 • wartości estetyczne — szczególnie w przypadku kominków glinianych,
 • brak konieczności przygotowania specjalnego miejsca — możesz go używać na tarasie, betonowej posadzce w ogrodzie czy trawniku,
 • źródło ciepła zapewniające stałą temperaturę,
 • łatwe w utrzymaniu czystości,
 • odporne na powstające podczas palenia naprężenia,
 • minimalna ilość popiołu dzięki specjalnej konstrukcji z pionowym kominem,
 • modele z rusztem mogą być stosowane do grillowania potraw.

Kominki meksykańskie to ciepło, czystość i wygoda użytkowania. Sprawdzona od setek lat konstrukcja umożliwia utrzymanie ciągu powietrza, dzięki czemu jego rozpalenie nie powinno sprawiać trudności. Sprawdź naszą ofertę Kominków meksykańskich już teraz!

 

Produkty dostępne są w ofercie internetowego sklepu TwójPasaż.pl WSZYSTKO DO DOMU I OGRODU: https://www.twojpasaz.pl

1 komentuj
 1. Arek
  Arek says:

  Witam. Choć na co dzień zajmuję się bardziej współczesnymi kominkami to nie ukrywam faktu, że kominki meksykańskie wydają się być ciekawą alternatywą w pewnych konkretnych sytuacjach.
  Ciekawy wpis. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.