Zielone jabłuszko

Owoce – czy wiesz o nich wszystko?

Słodkie dżemy, owocowe musy, marmolady, soki z sokowirówek i domowe kompoty. Czy wiesz jak przygotować najlepsze owocowe przetwory? Na pewno! A czy wiesz, dlaczego i z czego możesz je przygotować? Sprawdź! :)

Owoce to oczywisty i niezastąpiony składnik diety każdego z nas. Nie raz powtarzane przysłowie „w zdrowym ciele zdrowy duch” niejednemu z nas weszło w krew. Coraz większa dostępność do informacji w Internecie w połączeniu ze wzrastającą świadomością wpływu żywności na samopoczucie, spowodowało już teraz widoczne zmiany. Wiele jednak zostało do zrobienia.

Czym są owoce?

Nie, jabłko to nie tylko smaczna przekąska, twarde pestki wiśni to nie złośliwość ze strony Natury, a owoce leśne nie są złośliwe, ukrywając się w gęstych zaroślach. Wszystkie te rośliny chronią to, co najcenniejsze — nasiona. Przekazanie genów kolejnym pokoleniom i zapewnienie przetrwania gatunku, stanowi główny bodziec, który zmusza rośliny do stosowania coraz bardziej wymyślnych rozwiązań. W tej perspektywie (botanicznej) owoc to nic innego jak organ ukrywający nasiona. Ot, cała tajemnica :)

Ok, ale w takim razie, dlaczego ta „osłonka” nasion jest tak smaczna? Po to, aby w świecie zwierząt znaleźli się chętni, by je zjeść. Jest to tak zwana endochoria.

Ptak zjadający owoce

Ptaki chętnie zjadają niewielkie owoce głogu, zapewniając rozprzestrzenianie się rośliny na duże odległości.


Endochoria polega na rozsiewaniu się nasion dzięki zwierzętom, które po zjedzeniu owoców trawią jedynie ich miąższ, pozostawiając nasiona nieuszkodzonymi. Zdarza się, że niektóre z tych nasion łatwiej kiełkują po przejściu tego procesu, ze względu na specjalną budowę łupiny.


Nie tylko rośliny korzystają z możliwości trawiennych niektórych zwierząt. Bardzo chętnie korzysta z niego… człowiek. Słyszałeś kiedyś o kopi luwak? Najdroższa kawa świata, pozyskiwana dzięki uroczemu stworzeniu. Łaskun muzanga zjada owoce, trawi jedynie miąższ, a nasiona pozbawia gorzkiego smaku. Zbiera je ludność wysp indonezyjskich, a po przetworzeniu sprzedawana dalej.

Smak w dziesiątkach odmian!

Idziesz do sklepu, stajesz przed półką i patrzysz. Patrzysz i nadal nic. Okres letni to czas, w którym szczególnie masz ochotę na owocowe przysmaki. Wydaje Ci się, że nic się nie zmienia, a jednak! Trudno sobie wyobrazić, że tak pospolite w naszym kraju owoce są wzbogacane o coraz to nowsze odmiany. Oto kilka przykładów, które pojawiły się w Polsce od 2005 roku oraz cechy ważne dla konsumentów.

Jabłoń ‚Ligolina‚ – odmiana deserowa, smaczna i stosunkowo łatwa w przechowywaniu nawet do końca marca. Możesz ją bez obaw posadzić w przydomowym ogrodzie lub na działce, zapewniając dostęp do świeżych owoców od października.

Truskawka ‚Pink Rosa’ – dojrzewa późno, posiada owoce o atrakcyjnym kolorze w całym ich przekroju. Odporna na wiele chorób dotykających inne odmiany, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przydomowych ogrodach.

Malina czarna ‚Litacz‚ – dojrzewa wcześnie, owoce są czarne i smaczne. Dzięki właściwościom i walorom smakowym nadają się do wykonywania przetworów.

Owoce leśne

Owoce leśne posiadają wyjątkowy smak. Nowe odmiany malin o różnych porach dojrzewania umożliwiają ich stosowanie przez cały okres lata.

Przetwory – metodą prób i błędów

Wiele godzin spędzonych na drylowaniu, obieraniu i krojeniu sprawia, że zdobywasz cenne doświadczenie. Wiesz, które owoce lepiej niż inne nadadzą się do suszenia, a z których może powstać jedwabisty smoothie gotowy do wypicia od razu po zmiskowaniu w blenderze. Owoce z własnego ogrodu umożliwiają dostarczenie Twojemu organizmowi niezbędnych witamin każdego dnia. A przepisy?

Nie musimy podawać Ci gotowych przepisów na apetyczne przetwory owocowe. Najlepsze znajdziesz zapisane przez Twoją babcię i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każdy ma swój sposób na ich przygotowanie. Podziel się nimi także z nami! :)

 

Produkty dostępne są w ofercie internetowego sklepu TwójPasaż.pl WSZYSTKO DO DOMU I OGRODU: https://www.twojpasaz.pl

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.