Palenisko metalowe

Palenisko, kominek czy promiennik — co wybrać?

Siedzisz wygodnie w fotelu bujanym z filiżanką kawy w dłoniach, co jakiś czas czując jej mocny aromat. Przeczytana już dawno książka leży obok na stoliku tuż przy stercie rozwiązanych krzyżówek. Chłód wydaje się wdzierać każdą szczeliną, a przecież jest dopiero październik. Wstajesz zrzucając koc z fotela, zakładasz gruby sweter i wychodzisz na taras. W ogrodzie unosi się zapach wilgoci, a coraz większa sterta liści przypomina o czekających Cię wkrótce obowiązkach. Teraz chcesz po prostu odpocząć…

To nie Twoja historia? Spróbujmy raz jeszcze!

Lubisz październik, nie ze względu na piękną, polską złotą jesień, bo ta pojawia się dość rzadko. Częściej gości Cię mgiełka drobnego deszczu i rześki chłód zwiastujący zbliżającą się zimę. Zapach opadłych liści oznacza, że kończy się czas na biesiadowanie w ogrodzie, wspólne grille i chłodzące napoje. Teraz bardziej odpowiednim obrazkiem przedstawiającym tę porę jest gruby koc, wygodny fotel, zapach prażonych migdałów i para buchająca z termosu. A to wszystko w ciepłym salonie z dodatkowym ogrzewaniem.

Jak spędzić jesień w domu?

Promiennik, palenisko czy kominek meksykański — co wybierzesz?

Możesz wybrać wszystko naraz i korzystać naprzemiennie — najkorzystniejsza opcja: stosujesz to, czego w danej chwili potrzebujesz. Jeżeli jednak ogranicza Cię budżet lub brak miejsca i wybór jest tylko jeden, pomożemy Ci go dokonać.

Kominki meksykańskie i paleniska — wiosną, latem, jesienią?

Późną wiosną cała fauna i flora Polski jest już mocno rozbudzona. Noce stają się coraz cieplejsze więc łatwiej o chętnych do piątkowych spotkań podgrzewanych przez ciepło kominka meksykańskiego. Latem jedynym co może Cię zniechęcić, jest upał lub intensywne burze. Później nadchodzi jesień, która może wydłużyć możliwość stosowania kominków lub stanowić konieczność do rezygnacji z ich korzystania.

Glina, czyli materiał, z którego zostały wykonane, może różnie reagować na nagłe skoki temperatur związane z rozpalaniem jakiegokolwiek paliwa stałego wewnątrz kominka. Dodatkowym czynnikiem mogącym wpływać na jego trwałość jest narażenie na deszcz. Woda wsiąkająca w glinę podczas zamarzania zwiększa swoją objętość mogąc powodować powstawanie pęknięć.

Podsumowując: jeżeli wieczory są ciepłe i bezdeszczowe, a kominek przechowywany w suchym miejscu, możesz bez obaw stosować tego typu źródło ciepła w swoim ogrodzie.

Sytuacja korzystniej wygląda w przypadku palenisk metalowych. Są one zdecydowanie bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych i kwasowe środowisko powstające podczas spalania. Pokryte dodatkową powłoką umożliwiają ich użytkowanie także zimą.

Zarówno kominki meksykańskie jak i paleniska nie mogą być stosowane w pomieszczeniach zamkniętych lub mocno osłoniętych (werandy z bocznymi ściankami, zabudowane altany czy ogrody zimowe).

Płomień w palenisku

Promienniki elektryczne — ciepło z „natury”

Nic nie rozgrzeje Cię lepiej niż promienie letniego słońca. Co zrobić, gdy nie ma na niego najmniejszych szans? Możesz zastąpić je czymś, co ogrzeje Cię w podobny sposób. Odrobina zaawansowanej technologii i rozwiązanie gotowe!

Promienniki elektryczne działają na podobnej zasadzie co promienie słońca — ciepło czuć poprze zetknięcie z promieniami. To z kolei przekłada się na energooszczędność i wygodę użytkowania. W zależności od mocy urządzenia, zasięg wynosi od kilku do nawet kilkunastu metrów. To z kolei sprawia, że wybrane modele możesz stosować zarówno na otwartej przestrzeni ogrodu (trawniki, przestronne tarasy), jak i w miejscach o nieco mniejszej powierzchni (balkony).

Bezpieczne użytkowanie tego produktu zapewnia wysoka klasa ochrony uwzględniająca odporność na pył i strugi wody. Każdy produkt posiada oznaczenie IP z dwiema cyframi oznaczającymi możliwość stosowania. Wystarczy porównać te oznaczenia, stosując tzw. International Protection Rating, czyli stopień ochrony zapewnianej przez obudowę urządzenia elektrycznego przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.

Ogrzewanie na każdą porę roku?

Zamienne stosowanie różnych rodzajów ogrzewania pozwala wybrać takie, które na daną porę roku nadaje się najlepiej. Biorąc pod uwagę wielkość powierzchni do ogrzania oraz pogodę, łatwo wybierzesz właściwą opcję. zyskasz przyjemne ciepło w formie odpowiadającej Twoim potrzebom.

1 komentuj

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] wpisie opisaliśmy dwa możliwe scenariusze do spędzania jesiennych wieczorów (sprawdź Palenisko, kominek czy promiennik — co wybrać?). Jeżeli Ciebie dotyczy akurat ten pierwszy — dziś mamy coś dla Ciebie! 5 smacznych sposobów […]

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.