Klocki dla dzieci

Porządek w pokoju dziecięcym – to jest możliwe!

Trzy, pięć czy siedem lat – nie ma znaczenie, choć różny wiek, bałagan ten sam. Utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym jest trudne, o czym każdego dnia przekazują się setki tysięcy rodziców. Niewielka część z nich ma szczęście i ten problem ich nie dotyczy. Jeżeli jednak nie należysz do tego grona, sprawdź jakie wskazówki dziś przygotowaliśmy.

Sprzątanie nie musi być nudne!

Dzieci, podobnie jak większość dorosłych, często traktuje sprzątanie jako przykrą konieczność. Udana ekscytująca zabawa, a potem… monotonne wrzucanie zabawek do pudełek. Nuda, nuda, nuda! To ona powoduje, że maluch niechętnie godzi się na polecenia posprzątania pokoju. Wbrew pozorom możesz to łatwo zmienić.

Pluszowy miś

Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

  • Nastaw się pozytywnie – jeżeli oczekujesz od dziecka nieco większego entuzjazmu do wykonania określonej czynności, sam musisz się nim wykazać. Przecież sam wiesz, że wykonywanie czynności, za którą niekoniecznie przepadasz w grobowej atmosferze jest znacznie trudniejsze niż z pozytywnym nastawieniem.
  • Wspomóż się autorytetem… pluszowego misia. Tak, czasem ulubiona maskotka jest w stanie przekonać dziecko do posprzątania szybciej, niż dziesiątki argumentów rodziców. Zbuduj opowieść, w której ulubiony miś Twojego dziecka będzie posiadał swoje zdanie i opinie. Wspierając się opinią takiego „pomocnika” możesz szybciej przekonać dziecko do wykonywania określonych zadań.
  • Pudełka wedle własnego pomysłu – dekoracje wykonane przez dziecko samodzielnie to dla niego zawsze powód do dumy, zwłaszcza gdy mogą być wyeksponowane w widocznym miejscu. Dlatego stwórz z dzieckiem oznaczenia z kolorowymi elementami tak, by odnosiły się do konkretnego rodzaju przedmiotów. Rysunki mogą przedstawiać książeczki, misie, klocki i wszystko to, co zazwyczaj znajduje się na środku pokoju.
  • Skrzynie na zabawki, czyli skarby pirata, księżniczki lub z dna mórz. Taki element umeblowania dziecięcego pokoju to doskonały pretekst do chowania ulubionych zabawek. Magiczne schronienie, które dzięki dziecięcej wyobraźni może zmienić się ze zwykłej skrzyni w magiczną skrytkę.

Skrzynia na zabawki

  • Sprzątanie to zawody – tak, jedną z form sprzątania może być współzawodnictwo np. z rodzicami. Oczywiście ciągłe wygrywanie tych drugich może być zniechęcające, dlatego pozwolić dziecku wygrać, a czasem przegrać. Dzięki temu stworzysz dodatkową okazję do wytłumaczenia młodemu człowiekowi pewnych zasad. To z kolei zaprocentuje w przyszłości.

Bałagan w pokoju dziecięcym to częste zjawisko, jednak przy odpowiednim wpływie ze strony dorosłych, możliwe do pokonania. Krok po kroku już od najmłodszych lat wdrażaj różne pomysły, które poza osiągnięciem konkretnych celów, zbudują podstawę dla dobrych nawyków.

 

Produkty dostępne są w ofercie internetowego sklepu TwójPasaż.pl WSZYSTKO DO DOMU I OGRODU: https://www.twojpasaz.pl

1 komentuj

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.