Dla wielu osób wigilijny stół pełen świątecznych potraw nie byłby kompletny bez domowego barszczu czerwonego. Najwięksi fani uważają, że w tej jeden zimowy wieczór w roku, ma niesamowity aromat. Zwłaszcza, gdy jest serwowany z domowymi uszkami.
Tradycyjny barszcz czerwony
Składniki:
-4-5 dojrzałych buraków
-1/2 litra zakwasu buraczanego
-garść włoszczyzny
-4 ząbki czosnku
-2 suszone grzyby (najlepiej kapelusze)
-ewentualnie 2-3 kostki rosołowe
-kilka liści laurowych
-kilka ziaren ziela angielskiego
-trochę ziaren pieprzu czarnego oraz odrobina mielonego pieprzu
-1 łyżka majeranku
-odrobina cukru
-niewielka ilość soli
-sok wyciśnięty z 1 cytryny
Pieczemy buraki na barszcz
Sposób zrobienia: Zanim rozpoczniemy, najlepiej ubrać rękawiczki ochronne, ponieważ warzywa bardzo mocno barwią ręce. Buraki myjemy i wykładamy w pojemniku żaroodpornym. Zapiekamy w piecu około 1 godziny w temperaturze 180˚C. Po tym okresie wyciągamy do przestygnięcia, obieramy i trzemy na tarce o dużych otworkach. Pieczenie buraków pozwala zachować pełnię ich smaku i wszystkie minerały, które zawierają.
Naczynie żaroodporne - brytfanna, idealna do pieczenia warzyw
Włoszczyznę, po umyciu, tniemy. Wlewamy wodę do dużego garnka. Dodajemy buraki, włoszczyznę, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek i pieprz ziarnisty. Można także dodać kostki rosołowe. Zagotowujemy. Dorzucamy suszone grzyby w całości. Po upływie około 1 godziny czasu, dolewamy zakwas buraczany wraz z solą i startym czosnkiem. Przecedzamy, wyławiamy większe przyprawy. Kolejno doprawiamy cukrem, sokiem z cytryny, solą, mielonym pieprzem oraz majerankiem.
Do przygotowania domowego zakwasu buraczanego, najlepsze są tradycyjne naczynia kamionkowe.