To danie wymaga nieco doświadczenia od kucharza. Mimo tego, nawet osoba z małym doświadczeniem może zmierzyć się z tym wyzwaniem. Potrawa na pewno sprawdzi się, jako treściwy posiłek, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Doskonale rozgrzewa organizm, dając porcję zdrowej energii. Idealnie łączy się z ziemniakami, kaszą, świeżym chlebem , czy z fasolką szparagową albo buraczkami.
Befsztyk w białym winie
Do zrobienia dania potrzebujemy:
-3/4 kg rostbefu
-4 strąki czerwonej papryki,
-1/2 kg pieczarek lub innych grzybów sezonowych, takich jak kurki lub borowiki
-1 por
-1/2 szklanki białego, wytrawnego wina
-3 łyżki masła
-4 ząbki czosnku
-sok wyciśnięty z 1 cytryny
-duży pęczek natki pietruszki
-szczypta soli
Sposób wykonania: Rostbef należy dokładnie umyć i oczyścić. Rozporcjować na kawałki tej samej grubości. Każdy kawałek należy z obu stron utłuc tłuczkiem. Następnie należy wycisnąć sok z cytryny i skropić mięso. Odłożyć całość na czas 10 minut.
Przygotowujemy warzywa
W międzyczasie kroimy paprykę i pieczemy w piekarniku przez bardzo krótki czas w bardzo wysokiej temperaturze lub grillujemy na patelni grillowej. Możemy też upiec kilka pomidorków koktajlowych. Gdy warzywa ostygną, z papryki ściągamy skórkę, usuwamy nasiona i całość kroimy na mniejsze kawałki. Pomidorki zostawiamy ze skórką. Siekamy natkę pietruszki oraz wyciskamy przez praskę czosnek. Kroimy por i oczyszczamy grzyby.
Zaczynamy smażenie
Na patelni należy rozpuścić tłuszcz i dorzucić pocięty w piórka por. Warzywa podduszać przez 3 do 5 minut. Następnie zawartość garnka wzbogacamy o czosnek, pietruszkę i pieczarki. Potrawę trzeba doprawić szczyptą soli. Dokładnie mieszamy i zostawiamy danie pod przykryciem na niewielkim płomieniu przez kolejne minuty.
Na osobnej patelni smażymy z każdej strony mięso wołowe. Brytfannę smarujemy tłuszczem i na jej dno warstwowo kładziemy przygotowaną pieczoną paprykę. Kolejno kładziemy podsmażony rostbef. Całość zalewamy szklanką białego wina i dusimy pod przykryciem. Ważne! Dopiero po zdjęciu pokrywki solimy mięso i dodajemy pieczarki oraz por. Gotujemy całość tak długo, dopóki sos nie zacznie gęstnieć.
Masywna brytfanna żeliwna o grubych ściankach, idealna do dań mięsnych.
Potrawę podajemy z klasycznym puree ziemniaczanym lub wersją z batatów. Można dołożyć na talerz pieczone pomidorki. Smacznego!