To kolorowe danie to interesująca nowość na domowym stole. Nie tylko nacieszy oko, ale i dostarczy mnóstwo witamin i mikroelementów organizmowi. Zaleca się ją jeść jesienią, w czasie podwyższonego ryzyka utraty odporności i zwiększonej zachorowalności. Sałatkę dyniową można konsumować jako samodzielną przekąskę lub jako dodatek do innej potrawy. Robi się ją bardzo szybko i nie niszczy budżetu, bowiem spora ilość komponentów jest dostępna w domowych spiżarkach. Dla ludzi dbających o linię jest pozytywna wiadomość - jest niskokaloryczna! Można się nią rozkoszować do woli! Zatem do pracy!
Oryginalna sałatka dyniowa
Niezbędne składniki:
-20 dag okazałej, obranej, surowej dyni
-1 duże dorodne jabłko -1 twardy pomidor lub 2 mniejsze
-1/2 szklanki majonezu (można też zastąpić wersją light, albo jogurtem naturalnym typu greckiego)
-sok wyciśnięty z jednej cytryny
-odrobina soli -parę zmiażdżonych ziaren białego pieprzu
-czubata łyżka pociętego zielonego koperku
-pęczek pociętej, zielonej natki pietruszki
-małe pomidorki (mogą być koktajlowe) do przybrania.
Zaczynamy od sosu do sałatki
Sposób wykonania: W naczyniu mieszamy sos do sałatki. Majonez, wyciśnięty sok z cytryny bez pestek oraz odrobinę cukru energicznie łączymy w miseczce. Pomidory bez skórki oraz bez pestek, kroimy na małą kostkę i dodajemy do sosu. Dynię trzemy na małych otworach tarki.
Przykładowa tarka do warzyw, o średnich oczkach
Jabłko pozbawiamy skórki oraz gniazd nasiennych. Kroimy w kostkę (koniecznie za pomocą noża, by nie było zbyt wodniste) i razem z dynią, dorzucamy do reszty składników. Wszystkie składniki razem ostrożnie ze sobą mieszamy. Przyprawiamy według gustu.
Przykładowy obierak do warzyw i owoców - nóż wąskoszczelinowy
Jak ją doprawić?
By sałatka była jeszcze zdrowsza, można zredukować ilość soli. Zastąpić ją można innymi ziołami, na przykład oregano czy ziołami prowansalskimi. Do całości dorzucamy świeży koperek. Po przełożeniu do miski przybieramy sałatkę, by się pięknie prezentowała. Od razu, nie czekając, jemy sałatkę ze smakiem.