Winogrona

Wino lokalnie – Winobranie 2016

Lokalna tradycja winobraniowa sięga kilka dziesięcioleci wstecz, a same winnice pojawiły się już kilkaset lat temu. Na początku, między 1700 a 1800 rokiem stanowiły poważną konkurencję dla piwowarów, którzy próbowali ograniczyć ich rozwój. Koniec końców, winnice przejęły okoliczne tereny Zielonej Góry zajmując w latach świetności nawet 1500 ha. Wiele zmieniło się z początkiem XX wieku, gdy praca w fabrykach okazywała się bardziej opłacalna, niż prowadzenie winnic. Dopiero na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat tradycja ta powraca na ziemie lubuskie. A my postanowiliśmy poświęcić ten wpis na krótkie wprowadzenie dotyczące win i przedstawić listę, naszym zdaniem, najciekawszych winobraniowych atrakcji.

Wino czy nie-wino?

Definicja wina z wielu źródeł podaje, że głównym jego elementem są winogrona. Dopiero w dalszej części można znaleźć wspomnienie o możliwości wykorzystania innych składników. Popularne w niektórych regionach wina owocowe mogą być produkowane z niemal każdego gatunku owoców. Tradycja ich produkcji rozwinęła się między innymi z powodu klimatu, który w północnych i wschodnich regionach Polski nie sprzyja uprawie winorośli. Wykorzystuje się więc takie owoce jak: jabłka, śliwki, maliny, wiśnie, truskawki itd. Mogą być jedno lub wielosmakowe, z dodatkiem innych owoców lub przypraw. Przechowywane w szklanych butelkach w chłodnej piwnicy mogą, a wręcz powinny stać jak najdłużej. Każdy z nas na pewno słyszał, że wino im starsze tym lepsze.

Czy wiesz że… wino z owoców dzikiej róży, tarniny czy głogu, wymaga odpowiedniej naturalnej obróbki termicznej? Są nią pierwsze przymrozki, które powodują, że owoce lekko miękną. Najczęściej zrywa się je w listopadzie, zależnie od warunków i temperatury. Niektórzy sięgają po nie wcześniej i przez parę dni przetrzymują w zamrażarce, by uzyskać podobny efekt.

Tarnina

Owoce na swojej skórce mają już pewną ilość drożdży, które rozpoczynają fermentację. Aby przyśpieszyć proces dodawane są różne szczepy drożdży winiarskich. Doświadczony producent wina potrafi tak dobrać proporcje, że ich smak nie będzie wyczuwalny.

Wino z soku brzozy?

Tak, popularna niegdyś oskoła, czyli sok brzozowy, również wykorzystywany jest do produkcji wina. Z powodu wysokiej zawartości naturalnego cukru nie trzeba go dodatkowo dosładzać. Dla poprawy smaku i aromatu dodaje się limonkę, pomarańcze lub cytryny. W postaci czystej, bez dodatków przybiera kolor szampana. Według niektórych drobnych producentów, dobrym zwyczajem jest dodanie do wina kilka kawałków brzozowej kory. Wedle lokalnych przesądów taki zabieg uchroni wino przed zepsuciem. Sam sok powinien być przechowywany nie dłużej niż 4 dni w szklanym naczyniu lub specjalnej butli.

Las brzozowy

Winobranie 2016 – święto wina, winnic i nie tylko

Przedstawiliśmy krótko ogólne zagadnienia związane z winem, teraz nadszedł czas by sprawdzić, gdzie warto być podczas tegorocznego święta wina w Zielonej Górze. Oto kilka miejsc, które powinniście zobaczyć oraz wydarzenia, w których warto wziąć udział.

1. Winnice i pasieki – położone są w okolicach Zielonej Góry. Odkąd Bachus przejął władzę nad miastem, wino na dobre zagościło w tradycji tego miasta. W ramach corocznego święta organizowane są objazdowe wycieczki, gdzie odwiedzający mają możliwość zobaczenia jak wygląda i działa profesjonalna winnica. Dorośli mogą także skorzystać z organizowanych degustacji.

2. Palmiarnia – to jeden z kluczowych punktów miasta. Wewnątrz znajdują się liczne gatunki egzotycznych roślin, które możesz podziwiać z dołu jak i… z góry. Do dyspozycji gości oddano również restaurację oraz słynną, znaną w całym mieście, cukiernię. Umiejscowienie Palmiarni na winnym wzgórzu to doskonały punkt widokowy. Dookoła niej znajdują się ścieżki spacerowe oraz mnóstwo winnych krzewów.

3. „Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe” – pozwól rozśmieszyć się do łez! Najlepsze skecze i godziny śmiechu. Zielona Góra lubi dobry humor 🙂

4. Korowód Winobraniowy – ponad godzina świetnego widowiska – kolorowo, zabawnie i przede wszystkim – tradycyjnie. Już od wielu dziesięcioleci Korowód przyciąga uwagę mieszkańców i gości z całej Polski, a także angażuje wszystkich do wspólnej zabawy!

5. Jarmark Winobraniowy – kupisz tam niemal wszystko. Od drobnych pamiątek, poprzez różne gatunki regionalnych win, rękodzieła i kilogramy winogron! Przechodząc przez zielonogórski deptak miniesz dziesiątki straganów na pewno znajdując coś dla siebie.Dziesiątki straganów i tysiące produktów, od winogron, poprzez wina, przekąski, rękodzieła aż po akcesoria do wina.

To tylko kilka, naszym zdaniem, najciekawszych winobraniowych atrakcji. Na oficjalnej stronie Winobranie 2016 znajdziecie kompletny plan imprezy z każdą atrakcją czekającą na przybycie gości.

Owoce dzikiej róży

Nasza tradycja – Zielona Góra

Okolice Zielonej Góry to głównie lasy i pola uprawne, a także winnice rozsiane są po okolicznych miejscowościach, które podczas Winobrania będzie można zwiedzić. Powoli na naszych oczach odradza się tradycja, która na tych terenach znana była od setek lat. Winne krzewy rosną zarówno przy ścieżkach otaczających Palmiarnię, jak i tuż przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Takie drobne akcenty świadczą o tym, że ani mieszkańcy, ani władze miasta nie zapomniały, gdzie sięgają ich korzenie.

Już od soboty, 3-go września, zapraszamy do Zielonej Góry!

 

Produkty dostępne są w ofercie internetowego sklepu TwójPasaż.pl WSZYSTKO DO DOMU I OGRODU: https://www.twojpasaz.pl