177,90 zł
Cena regularna:
200,90 zł
29,90 zł
Cena regularna:
40,90 zł
18,90 zł
Cena regularna:
20,90 zł
"Wniosę bagaże i zaraz po chwili w fotelu bujanym upadnę bez sił…" – te słowa piosenki przypominają się za każdym razem, gdy wracamy zmęczeni do domu po długiej podróży czy ciężkim dniu pracy. Oczywiście, pod warunkiem, że czeka na nas wygodny fotel bujany – idealny mebel do relaksu.
Łagodne kołysanie fotela wycisza emocje, rozluźnia mięśnie, odstresowuje, zachęca do drzemki. Jest to jednak mebel niezbyt popularny, często kojarzący się jako miejsce do odpoczynku dla starszych osób. Pora zerwać z tym stereotypem, zwłaszcza gdy codzienność nie szczędzi nam kłopotów, gdy żyjemy w biegu, nie mamy czasu dla siebie. Zagłębiając się choćby na krótko w przytulne wnętrze bujanego fotela, możemy uspokoić skołatane nerwy, by na nowo "brać się z życiem za bary".
Krótka historia fotela bujanego
Mogłoby się wydawać, że taki mebel towarzyszy człowiekowi od wielu wieków, jednak pojawił się dopiero w XVIII wieku w Ameryce. Za jego konstruktora uważa się wynalazcę piorunochronu, skądinąd ojca - założyciela Stanów Zjednoczonych, Benjamina Franklina (choć to nieprawda, bo takie meble już użytkowano, zanim Franklin przyszedł na świat). Jeszcze inny prezydent USA kojarzony jest z fotelem na biegunach. Był to J.F. Kennedy, który swój ulubiony fotel zabierał nawet do samolotu. Trudno mu się dziwić, cierpiał na dokuczliwe bóle kręgosłupa, które uśmierzało delikatne kołysanie w wygodnym fotelu.
W Europie w XIX wieku zaczęto produkcję takich mebli na skalę przemysłową, używając wyginanego na gorąco drewna. Od tej pory "bujak" stał się częścią wyposażenia wielu mieszkań, a autorami wielu projektów są wybitni designerzy. Do ich wyrobu używano oprócz drewna także wikliny i rattanu.
Fotele bujane w aranżacji naszych mieszkań
"Bujaki" posiadają tę przyjemną właściwość, że są przydatne i dobrze się prezentują w każdym pomieszczeniu. Nawet jeśli ktoś posiada przestronną łazienkę, to może tam ustawić fotel, by się zrelaksować po ciepłej kąpieli. Okaże się też pożyteczny w kuchni, by zasiąść na nim z książką kucharską czy inną lekturą, dopilnowując, by z garnków nie kipiało, a na patelniach się nie przypalało. O tym, że w tych pomieszczeniach rzadko można zobaczyć fotele bujane, decyduje tylko ich zwykle niewielki metraż.
Co innego salon, zwłaszcza salon z kominkiem. To idealne miejsce na odpoczynek, ponieważ nic tak nie uspokaja jak wpatrywanie się w migoczące płomienie i jednoczesne delikatne kołysanie. Dlatego też kominek i fotel bujany to bardzo udana para. Warto do tego związku dorzucić jeszcze miękki pled, gazetę lub książkę, by zapewnić sobie stuprocentowy relaks.
Fotele bujane znajdą też zastosowanie w sypialni, by jeszcze przed snem zagłębić się w lekturze. Tu uwaga: dla naszego wzroku znacznie korzystniejsza jest pozycja siedząca przy czytaniu niż leżąca na miękkich poduchach.
Drewniane fotele bujane - kwintesencja stylu
Klasykiem są fotele bujane drewniane, wykonane z solidnego drewna bukowego, znoszącego duże obciążenia. Mają prostą konstrukcję: niektóre wsparte są na płozach, których przedłużenie stanowi oparcie dla rąk, inne mają typowe bieguny. Miękkie siedzisko i oparcie wyposażone są w kolorowe pokrycie, które można bez trudu zdjąć i uprać. Drewno utrzymane jest w jasnym bądź ciemnym kolorze, by dopasować fotel do innych mebli.