965,90 zł
Cena regularna:
1 105,00 zł
21,90 zł
Cena regularna:
81,00 zł
Kategorie
Producent
Lampki na druciku
Przeznaczenie
Rodzaj
Zasilanie
Programator
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Iluminacja ogrodu to znaczący wydatek, ale nie przypadku, gdy oświetlenie stanowią lampy solarne. Po pierwsze - kosztują niewiele, a po drugie - nie potrzebują kosztownego prądu elektrycznego. Źródłem energii jest bowiem słońce. Energia promieniowania słonecznego jest przetwarzana w energię elektryczną dzięki zamontowanemu w lampie ogniwu fotowoltaicznemu, zwanemu prościej baterią. Tak więc przy okazji okazujemy poszanowanie dla środowiska naturalnego, oszczędzając jego naturalne zasoby. Kupując lampy solarne do ogrodu, wykazujesz się postawą proekologiczną. Brawo!
Lampy ogrodowe solarne – czyli jak to działa
Lampy ogrodowe solarne mają jeszcze tę zaletę, że możesz je zainstalować w ogrodzie samodzielnie. Niepotrzebna jest więc do tego celu znajomość elektrotechniki. Wystarczy je wbić w ziemię, powiesić na drzewie, postawić na stole, ewentualnie - co przysporzyć może nieco kłopotu - wmurować np. w podjazd do garażu czy w stopnie schodów albo umieścić na ścianie altany. Zbędne jest okablowanie i dostęp do gniazdka elektrycznego.
Trzeba tylko wybrać miejsca dobrze nasłonecznione, gdyż wyłącznie wtedy baterie mają szansę się w pełni naładować, by przez 8 nocnych godzin (lub dłużej) rozświetlać miejsca reprezentacyjne ogrodu i jego zakątki, jak również okolicę domu. W miejscach cienistych czy podczas pochmurnych dni proces naładowywania baterii trwa znacznie dłużej, a energii wystarcza na krótko. Jest jednak wyjście, by podczas wczesnowiosennych i późnojesiennych dni (kiedy to słońca jest za mało) lampki solarne rozświetlały nocny mrok ogrodu. Mianowicie, trzeba baterie naładować przy pomocy standardowych urządzeń.
Jak dbać o ogrodowe lampy solarne?
W sprzedaży można znaleźć bardzo tanie plastikowe lampki solarne, już w cenie kilku czy kilkunastu złotych. Nie można więc liczyć, że taki wyrób wykazuje się dobrą jakością. Zwykle służy jeden letni sezon. Natomiast te w cenie kilkudziesięciu i więcej złotych mają długą trwałość, obliczoną na 20 lat. Wykonane są z solidnych materiałów, odpornych na urazy mechaniczne, opady, niskie temperatury itp. Nie wymagają specjalnej konserwacji poza tym, że ogniwo solarne należy czyścić wodą z dodatkiem detergentu. Chodzi o usuwanie kurzu i innych zanieczyszczeń ograniczających odbiór światła słonecznego. Można je pozostawić w ogrodzie na zimę, choć wtedy - ze względu na krótkie nasłonecznienie czy brak słońca - nie będą mogły być efektywnie wykorzystywane. Tak więc, by dłużej nam służyły, warto je zimą przechowywać w pomieszczeniu.
Gdzie instalować solarne lampy do ogrodu?
Lampy solarne ogrodowe nie świecą mocnym blaskiem. Dają światło przyćmione i rozproszone, a jednocześnie umożliwiające wyeksponowanie ciekawych miejsc, np. fontanny ogrodowej czy efektownej pergoli . To rozwiązanie w sam raz, by w ogrodzie stworzyć romantyczny ogród
Takie oświetlenie ogrodowe pełni też funkcję praktyczną: rozjaśnia drogę od furtki do domu, wyznacza podjazd dla samochodów, oświetla numer budynku itp. Lampki m być rozmieszczane pojedynczo, podkreślając wybrany fragment ogrodu, lub można z nich tworzyć szpalery wzdłuż ścieżek i alejek ogrodu.
Tradycyjne miejsce, gdzie oświetlenie jest potrzebne, to kącik wypoczynkowy. Meble ogrodowe oraz stojące ogrodowe lampy solarne umożliwiają spędzanie tam czasu na pogawędkach, degustacji smakołyków z rodziną i przyjaciółmi czy też cieszenie się samotnością, ciszą i spokojem. Można je też umieszczać na tarasach, a najmniejsze modele nawet w skrzynkach balkonowych, by oświetlały rosnące tam kwiaty.
Lampy do ogrodu powinny być instalowane z dala od innych źródeł światła, np. latarni ulicznych, bo wtedy nie będą świecić (przypomnijmy, że zaczynają emitować światło, gdy robi się ciemno). Nie można ich także rozmieszczać zbyt blisko siebie, bo wówczas przeszkadzają sobie nawzajem, emitując migoczące światło. Bezpieczną odległością jest co najmniej półtora metra.
Rodzaje lamp solarnych
Warto zapoznać się z szeroką ofertą oszczędnych lamp ogrodowych. Najpopularniejsze i niedrogie są stojące lampki solarne ogrodowe, o różnej wysokości: począwszy od kilkunastu centymetrów, skończywszy na 100 cm, które wystarczy tylko wetknąć w ziemię. Niektóre mają kształt świetlistego kija, inne posiadają ozdoby w formie kuli, kwiatów czy zwierząt. Jeszcze inne przypominają przedwojenną latarnię uliczną.
Bardzo praktyczne są lampy podłogowe, które można wmurować w podjazd do garażu czy w posadzkę na tarasie. Mają charakter najazdowy, tzn. można po nich przejeżdżać czy przechodzić, ponieważ wykazują odporność na duży nacisk. Równie praktyczne są lampy naschodowe, umieszczane na stopniach schodów zewnętrznych czy lampy z numerem domu umieszczane na nasłonecznionej ścianie budynku.
Światło nakierowane na jeden cel, np. na o ciekawie ukształtowany krzew, daje lampa w formie reflektora, która pozwala na zmianę kierunku słupa światła, w zależności od potrzeby.
Warto też zainteresować się stojącą latarnią ogrodową - na wzór latarni ulicznej. Daje dużo światła, dlatego warto ją ulokować przy bramie ogrodzenia czy w reprezentacyjnej części ogrodu.
Dla ozdoby oczka wodnego warto kupić lampy w kształcie kolorowych pływających kul, niezwykle dekoracyjnych.
O wyższości lamp solarnych nad lampami tradycyjnymi
Lampy solarne mają wiele zalet. Pozwalają na poczynienie znacznych oszczędności: począwszy od etapu zakupu, poprzez montaż (niepotrzebny specjalista) do eksploatacji – wszak słońce jest za darmo. Ponadto nie przyczyniają się do niszczenia środowiska naturalnego.
Warto jeszcze wymienić korzyści związane z montażem lamp. Ponieważ nie wymagają zakładania instalacji elektrycznej, rozciągania i zakopywania kabli, można je montować w zadbanym i uporządkowanym ogrodzie, bo nie zostaną poczynione żadne szkody. Co więcej, całkowicie bez dodatkowych kosztów można przearanżować ogród, zmieniając tylko ustawienie lamp, oświetlając i eksponując inne miejsca. Takie lampy mogą się ponadto okazać nieodzowne przypadku działek letniskowych, gdzie niedoprowadzony jest prąd elektryczny, są jedynym rozwiązaniem, by cieszyć się zielenią o każdej porze dnia i nocy.
Warto więc postawić na ogrodowe lampy solarne, by wykorzystać drzemiący w nich potencjał iluminacyjny.