965,90 zł
Cena regularna:
1 105,00 zł
29,90 zł
Cena regularna:
40,90 zł
18,90 zł
Cena regularna:
20,90 zł
177,90 zł
Cena regularna:
200,90 zł
Kategorie
Producent
Grubość (mm)
Kolor
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Maty fitnessowe do domu, na siłownię i fitness clubu
Moda na zdrowy styl życia warta jest propagowania. Podstawowe elementy tego stylu to odpowiednie odżywianie oraz aktywność fizyczna. W rezultacie można się cieszyć dobrym stanem zdrowia oraz szczupłą sylwetką. Stąd też duża popularność różnego rodzaju diet oraz siłowni. Siłownia ma wiele zalet: można ćwiczyć pod okiem instruktora, wymaga systematyczności, mobilizuje do wysiłku itp. Posiada też wady: karnet trochę kosztuje, nie każdy lubi ćwiczyć w towarzystwie nieznanych osób, niektórzy się krępują niedoskonałej sylwetki. A wystarczy tylko mata do ćwiczeń, by zrobić minisiłownię we własnej sypialni.
Własna siłownia w mieszkaniu? Czemu nie?
Posiadanie siłowni do własnej, może jeszcze rodziny i przyjaciół, dyspozycji to żadna ekstrawagancja. W wielu domach jednorodzinnych wygospodarowuje się jedno pomieszczenie na sprzęt sportowy. Można je wyposażyć choćby w atlasy i ławeczki oraz sztangi. Tak przygotowana siłownia to, oczywiście, luksus, na który mogą sobie pozwolić jedynie ci, którzy dysponują odpowiednim metrażem mieszkania. Posiadacze mniejszych mieszkań też nie muszą rezygnować z rekreacji fizycznej w swojej sypialni czy w kąciku salonu. Niezbędnym wyposażeniem jest tylko mata gimnastyczna. Wystarczy ją rozłożyć na podłodze, by wykonywać ćwiczenia gimnastyczne, rozciągające, rehabilitacyjne czy fitness. Po zakończonym wysiłku można matę zrolować i schować do szafy. Naprawdę, nikt nie może tłumaczyć się, że nie ma w domu warunków, by zadbać o sprawność i dobrą kondycję swojego ciała.
Dla kogo maty gimnastyczne?
Maty gimnastyczne są potrzebne wszędzie tam, gdzie prowadzi się ćwiczenia fizyczne. Są to – jak już wspomniano - mieszkania prywatne, gdzie mieszka choć jedna osoba, która nie wyobrażą sobie dnia bez porannej czy wieczornej gimnastyki. Często są to osoby młode, które poznały tajniki fitness czy pilates na profesjonalnej siłowni i teraz chcą te umiejętności wykorzystać dla utrzymania sprawności. Są to również osoby starsze, które wymagają gimnastyki rehabilitacyjnej. Taka gimnastyka jest zwykle prowadzona w poradniach rehabilitacyjnych czy w sanatorium pod kierunkiem profesjonalnych rehabilitantów. Pacjenci mogą kontynuować takie ćwiczenia już we własnym domu. Warto też gimnastykować się w celach profilaktycznych, zapobiegając bólom kręgosłupa i stawów.
Duże zapotrzebowanie na maty fitness zgłaszają też osoby odchudzające się. Mając silną motywację do zrzucenia zbędnej tkanki tłuszczowej, samodzielnie mogą walczyć z nadwagą. Nie jest to łatwe. Na początek wystarczą proste ćwiczenia na macie i poduszki do ćwiczeń równoważnych.
Rodzaje mat do ćwiczeń
Decydując się na kupno maty, warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje i do czego służą. Najbardziej uniwersalne są maty treningowe. Przeznaczone są do różnego rodzaju ćwiczeń w pozycji leżącej i siedzącej. Ich podstawowym zadaniem jest izolacja użytkownika od podłogi oraz jego ochrona przed poślizgiem (dywan czy ręcznik w trakcie ćwiczeń może się przesuwać, co grozi upadkiem i kontuzjami). Poza tym jest to podłoże o odpowiedniej twardości, co chroni sportowca przed siniakami i potłuczeniami.
W domu przydaje się też mata do jogi. Jest to dyscyplina sportowa, która porządkuje nie tylko ciało, ale i duszę. Staje się coraz bardziej popularna wśród zapracowanych i zestresowanych Polaków. Tej sztuki można się nauczyć choćby korzystając z instrukcji umieszczanych w Internecie. Mata do jogi jest cienka (2,5-3,5 cm), jej zadaniem jest ochrona amatora jogi przed poślizgiem w czasie karkołomnych ćwiczeń.
W amatorskich i profesjonalnych siłowniach nie może też zabraknąć mat ochronnych, na których ustawia się sprzęt sportowy, np. rowery stacjonarne, steppery czy orbitreki. Chronią one podłogę przed zniszczeniem, zabezpieczają przed poślizgiem, a także wyciszają hałas powodowany używaniem sprzętu.
Często, zwłaszcza w szkolnych salach gimnastycznych, salkach do gimnastyki korekcyjnej, w przychodniach rehabilitacyjnych, używane są maty gimnastyczne, zwane też materacami. Są grube, dobrze izolują od podłogi, chronią przed kontuzjami. Przydają się też w domowych siłowniach urządzanych w oddzielnym pomieszczeniu. W małym mieszkaniu mogą sprawiać kłopot, bo nie dadzą się zwinąć i upchnąć do szafy, tak jak cienka mata fitness czy mata do jogi.
Jaką matę fitness wybrać?
Pierwszym kryterium powinno być zastosowanie maty. Jeśli ćwiczysz jogę czy fitness, wystarczy cienka mata, odpowiednia do ćwiczeń w pozycji leżącej i klęczącej. Jeśli są to ćwiczenia bardziej intensywne, przydatna będzie mata grubsza, bo zapewnia lepszą amortyzację i wygodę.
Matę należy dobrać do wzrostu i typu sylwetki użytkownika. Najczęstsze rozmiary to: 180x50x0,7 cm, 190x60x1,5 cm, 190x102x1,5 cm.
Maty produkowane są z lekkiej i elastycznej pianki, dlatego można je zrolować (niektóre są wyposażone w paski ściągające). Jest to materiał łatwy do utrzymania w czystości i szybko schnący. Co istotne, nie wchłania potu. Podobne właściwości ma inny materiał – neopren (syntetyczny kauczuk). Wystarczy powierzchnię materaca przemyć wodą z detergentem i pozostawić na krótko w stanie rozłożonym.
Dla osób szczególnie dbających o higienę, warto polecić maty dwukolorowe, by zawsze tą samą stroną rozkładać je na podłodze. Ogromny wybór kolorów umożliwia zakup mat do ćwiczeń zbiorowych (np. w szkołach, przedszkolach, domach kultury), by kolory się nie powtarzały. Wtedy każdy użytkownik szybko rozpozna swoją matę.