Menu

Okazja dnia:
  • godzin
  • minut
  • sekund
Sokownik ze stali nierdzewnej
Sokownik 8l ze stali nierdzewnej indukcja Tadar
sprzedano:  13 sztuk
zostało:  99+ sztuk
136 zł
106 zł

Postać świętego Mikołaja jest jednym z najpopularniejszych atrybutów świąt Bożego Narodzenia, chociaż z przyjściem Dzieciątka na świat nie ma nic wspólnego. W większości krajów na długo przed Wigilią, bo już 6 grudnia, oczekują go dzieci, gdyż spełnia dziecięce marzenia, przynosząc milusińskim upragnione prezenty. Potem zwykle przy wigilijnym stole lub rankiem pierwszego dnia świąt jeszcze raz obdarowuje podarkami dzieciaki i tym razem także dorosłych. W wielu domach, a także w przestrzeni publicznej, plastikowy mikołaj na drabinie - jako ozdoba świąteczna - stanowi niezbędny element kompozycji dekoracyjnych. Na oknach natomiast znajdzie swoje miejsce mikołaj witraż. 

Mikołaju, skąd jesteś?

Nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak wygląda św. Mikołaj. Istnieje w zbiorowej wyobraźni jako srebrnowłosy staruszek z pucołowatą twarzą okoloną długą białą brodą, ubrany w czerwony kubrak, takąż czapkę i spodnie. Koniecznie z workiem na prezenty. Do tego jeszcze konieczne są sanie zaprzężone w renifery. Czy wiecie, że taki wizerunek istnieje dopiero od XIX wieku, a spopularyzowany został dzięki reklamie popularnego napoju gazowanego?

Wcześniej dobrotliwy i hojny święty odwiedzał dzieci przybrany w długi płaszcz i biskupią mitrę. Co więcej, przybywał ze słonecznego południa. W XIX wieku uznano, że lepszym miejscem dla wyobraźni dziecięcej będzie śnieżna kraina, a ziemski adres (Tähtikuja 1, Rovaniemi 96930 Arctic Circle Laponia), dokąd dzieci mogą przesyłać listy z prośbami o prezenty, wymyślono w 1940 roku. Rzeczywiście, niedaleko koła podbiegunowego istnieje wieś, gdzie ze św. Mikołajem można się spotkać przez cały rok.

Warto jeszcze wiedzieć, kim był prawdziwy święty Mikołaj. Urodził się w 270 roku na terenie dzisiejszej Turcji w zamożnej chrześcijańskiej rodzinie. Został biskupem Miry. Zasłynął z hojności (cały swój majątek rozdał ubogim) i działalności dobroczynnej. I choć pewnie wyglądem nie przypominał wielkiego krasnala z workiem pełnym prezentów, to istnieje w sercu każdego pacholęcia.

Dekoracje świąteczne z mikołajem w tle

Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest mnóstwo tradycyjnym obyczajów. Jednym z nich jest zwyczaj dekorowania domu, także ogrodu, budynków użyteczności publicznej, miejskich placów i ulic. Oczywiście, w roli głównej musi występować choinka. Naturalne jodły i świerki lub sztuczne choinki są niezbędnym atrybutem zimowych świąt. Bogato przystrojone szklanymi bombkami, błyszczącymi łańcuchami i anielskim włosem, rzęsiście oświetlone kolorowymi lampkami prezentują się zjawiskowo. Dekoracje świąteczne nie mogą się też obejść bez postaci świętego mikołaja. To ona zwiastuje święta i czas podarków na długo przed 6 grudnia w małych sklepach i hipermarketach, przypominając o konieczności kupowania prezentów. Pewnie, że to komercja, ale jakże sympatyczna. W grudniu plastikowe mikołaje świąteczne pojawiają się w naszych domach i ogrodach, zapowiadając przyjście „prawdziwego” świętego z upominkami. Mikołaj witraż świetnie ozdobi okno.

Mikołaj na drabinie – buzia sama się uśmiecha

Wszystkim dzieciom wiadomo, że święty Mikołaj wchodzi do mieszkania, przeciskając się przez komin. A jak dostaje się na dach? Wiadomo, po drabinie. Mikołaj na drabinie to jedna z najzabawniejszych dekoracji świątecznych. Przeznaczona jest do wywieszania na fasadzie domu. Długa drabina oświetlona jest lampkami diodowymi, dzięki czemu sylwetkę mikołaja widać także w nocy. Ruchome kończyny można dowolnie ustawiać, więc w trakcie ekspozycji można zmieniać ich ułożenie, tak jakby świecący mikołaj - dekoracja powoli wdrapywał się na dach czy balkon. Taki widok cieszy nie tylko dzieci, rozbawi i roztkliwi każdego przechodnia, wzbudzając wspomnienia z dzieciństwa.

Mikołaj na drabinie występuje też w wersji mniejszej, przeznaczonej do wystawienia w witrynie sklepowej czy w oknie mieszkania. Jest to świecący mikołaj LED - tani i bezpieczny w eksploatacji.

Śpiewający mikołaje, czyli święta na wesoło

Ze świętami w naszej tradycji nieodłącznie związane są kolędy i pastorałki. Zwykle śpiewamy je przy wigilijnym stole, słuchamy z płyt i z radia. Bardzo znane są amerykańskie piosenki, np. „Jingle Bells Rock”. Ta melodia towarzyszy śpiewającym i tańczącym mikołajom. Taką dekorację proponujemy w dwóch wersjach: stojąca postać oraz siedząca na saniach. Takie figurki można ustawić w domu czy w przedszkolu pod choinką, na wystawie czy ladzie sklepu, na barze w restauracji czy w pubie. Nie ma zapewne człowieka, który by nie uśmiechnął się na ich widok, a niejeden zanuci jeszcze bożonarodzeniową melodię albo i zatańczy.

Dmuchany mikołaj i bałwan ozdobą ogrodu

Nadmuchiwana ozdoba świecący mikołaj to prawdziwy kolos. Mierzy aż 280 centymetrów, w sam raz do ustawienia w wysokim i przestronnym holu lub w przydomowym ogrodzie. Nie sposób przeoczyć jego widoku, tym bardziej, gdy będą mu towarzyszyły renifery świąteczne zaprzężone do sań. Widok jak z bajki.

Ciekawą ozdobą ogrodu jest też śniegowy bałwan. Nie zawsze pogoda sprzyja, by ulepić go z prawdziwego śniegu. Natomiast nadmuchiwane bałwanki świąteczne stworzą zimowy nastrój bez względu na to, czy aura skąpi białego puchu, czy też nie.

Zawartość strony internetowej WWW.TWOJPASAZ.PL jest chroniona przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu twojpasaz.pl oraz treści w nim zawartych należą do firmy Granos Group Sp. z o.o. odpowiedzialnością. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu twojpasaz.pl. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WWW.TWOJPASAZ.PL bez zgody właściciela jest zabronione.
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl