Wszystko do ogrodu i na taras

Bestsellery

Sklep wędkarski

Okazja dnia:
 • godzin
 • minut
 • sekund
Garnek nierdzewny silikonowy uchwyt Salsa 20x11,5cm Könighoffer TADAR 3.6l
Garnek nierdzewny silikonowy uchwyt Salsa 20x11,5cm Könighoffer TADAR 3.6l
sprzedano:  1 sztuk
zostało:  26 sztuk
56 zł
49.90 zł
szt.

Na naszym blogu:

Zdarzyło Ci się kiedyś patrzeć w nocne niebo i wyobrażać sobie jak wyglądałoby gdybyś mógł przyjrzeć się mu z bliska? A może jakiś pyłek, który osiadł na komputerze wzbudził w Tobie ciekawość tego, czym jest i jak wygląda z bliska? Nic dziwnego, większości z nas wpadają do głowy pytania dotyczące tego, co na co dzień jest trudno dostrzegalne.

Mikroskopy – długa historia obserwacji

Urządzenia te – choć kojarzą się z nowoczesnością i technologicznym postępem – znane są już od 1590 roku. Wtedy to dwóch Holendrów(Zachariasz Janssen i jego ojciec Hans) skonstruowało pierwszy mikroskop optyczny. Dziesięciokrotne powiększenie z dzisiejszej perspektywy nie wydaje się wielkim osiągnięciem. Był to jednak początek nowej ery, w której obserwacja mikroświata miała stopniowo poszerzać grono jej zwolenników. Dopiero w XVII wieku wynalazca Antoni van Leeuwenhoek udoskonalił konstrukcję mikroskopu na tyle, by móc obserwować takie mikroorganizmy jak pierwotniaki czy żywe komórki, np. erytrocyty.

Nie tylko dziś mikroskopy przyczyniają się do rozwoju dziedzin związanych głównie z medycyną. Dzięki tym urządzeniom udało się odkryć bakterie gruźlicy i wiele innych chorób zakaźnych. W późniejszym okresie coraz bardziej zaawansowana budowa mikroskopów umożliwiała pracę w dziedzinach takich jak genetyka, mikrobiologia oraz... technologia.

Jednym z kluczowych momentów dla urządzeń tego typu była konstrukcja skaningowego mikroskopu tunelowego(STM). Umożliwił on obserwację struktur składających się z pojedynczych atomów. Kolejne etapy prac nad uzyskaniem obrazu w skali nanometra, co doprowadziło do rozwoju nanotechnologii.

Mikroskop optyczny – jaki wybrać

Przy zakupie pierwszego mikroskopu warto postawić sobie kilka pytań dotyczących planów jego użytkowania. Główne z nich to:

 • co chcę zobaczyć?
 • jaką liczbę okularów powinien posiadać mikroskop?
 • czy planujemy instalację kamery?
 • jaki zestaw akcesoriów wybrać?
 • jaki budżet możemy przeznaczyć na taki zakup?

Im bardziej sprecyzujemy nasze oczekiwania, tym łatwiej będzie dokonać trafnego wyboru. Inną ofertę weźmiemy pod uwagę kupując mikroskop dla dzieci, inny dla hobbystów. Sklep internetowy TwojPasaz.pl, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, przygotował kilka wskazówek dotyczących tych właśnie urządzeń.

Powiększenie mikroskopu – co zobaczysz?

Jest to parametr najistotniejszy z perspektywy każdego obserwatora. Mikroświat inaczej prezentuje się przy powiększeniu 100x, a jeszcze inaczej przy 2000x. Mikroskopy Levenhuk to szeroka oferta obejmująca parametry wystarczające dla zainteresowania dziecka, jak i do profesjonalnych laboratoriów badawczych.

 • Powiększenie 2 – 200x: mikroskopy stereoskopowe posiadające dwa niezależne optyczne tory, co pozwala uzyskać dużą głębię ostrości.
 • Powiększenie 40 – 400x: najczęstsze powiększenie mikroskopów biologicznych używanych na uczelniach czy w szkołach. Budowa złożona z wielu modułów pozwala na optymalną konfigurację ustawień, by obserwować obiekty różnych rozmiarów.
 • Powiększenie 40 – 1000x: mikroskopy laboratoryjne do badań z dziedzin takich jak biochemia, medycyna, biologia itd.
 • Powiększenie do 2000x: mikroskopy specjalistyczne. Najczęściej stosowane w profesjonalnych laboratoriach badawczych.

Jeżeli zależy Ci na obserwacji bardzo małych obiektów – wybierz urządzenie o powiększeniu powyżej 500x.

Liczba okularów

Hobbystyczne użytkowanie mikroskopu to zazwyczaj kilka godzin w tygodniu. Taka ilość czasu nie powinna powodować zmęczenia Twoich oczu – w tej sytuacji jeden okular w zupełności wystarczy. Nie oznacza to jednak, że mikroskop z głowicą monookularową posiadają słabsze parametry techniczne niż te o większej liczbie okularów.
Głowice dwuokularowe zapewniają większy komfort obserwowania – zwłaszcza obiektów ruchomych. Śledzenie przemieszczającego się organizmu jednokomórkowego przez kilkanaście minut to duży wysiłek dla wzroku. Dlatego, jeżeli interesują Cię żywe preparaty tego typu – rozważ zakup mikroskopu dwuokularowego.
Mikroskopy z głowicami trójokularowymi oznaczają dwa okulary do bezpośredniej obserwacji preparatów i jeden dodatkowy do instalacji kamery cyfrowej. Jest ona dołączona do zestawu lub do zakupienia osobno. Należy zwrócić uwagę, jaki model aparatu fotograficznego jest przeznaczony do konkretnego urządzenia.

Zestawy akcesoriów

Przy pomocy mikroskopu możemy obejrzeć detale otaczającego nas świata, które na co dzień są dla nas niedostrzegalne. Dołączony do mikroskopu zestaw akcesoriów sprawi, że nie będziesz musiał już na początku przygotowywać próbek. Osobny zestaw gotowych preparatów zawiera, między innymi: pantofelka, skrzyło pszczoły skórkę cebuli, dżdżownicę czy rozwielitkę. Obiekty te są utrwalone dzięki specjalistycznym środkom konserwującym. Dodatkowo, zestaw zawiera zapasowe szkiełka podstawowe i nakrywkowe. Dzięki nim samodzielnie przygotujesz próbki do przeprowadzania własnych doświadczeń.

Czy cena mikroskopu ma znaczenie?

Różnice w cenach poszczególnych modeli mikroskopów wynikają przede wszystkim z ilości dodatkowych elementów. Nie wpływa to natomiast na jakość produktu. Sprzęt optyczny Levenhuk charakteryzuje się wykorzystaniem specjalistycznych materiałów w konstrukcji układów optycznych. Twój zakup powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, czego oczekujesz od danego urządzenia.

Zawartość strony internetowej WWW.TWOJPASAZ.PL jest chroniona przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu twojpasaz.pl oraz treści w nim zawartych należą do firmy Granos Group Sp. z o.o. odpowiedzialnością. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu twojpasaz.pl. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WWW.TWOJPASAZ.PL bez zgody właściciela jest zabronione.
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl