18,90 zł
Cena regularna:
20,90 zł
Kategorie
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Piłka gimnastyczna do fitnessu jogi 55cm Czarna
Piłka gimnastyczna do fitnessu jogi 55cm Czarna
Dane techniczne:
- Kolor: czarny,
- Wymiary: 55 cm,
- Materiał: PVC,
Dostępność: dostępny
Wysyłka w: 24 godziny
Piłka gimnastyczna do fitnessu jogi 55cm Różowa
Piłka gimnastyczna do fitnessu jogi 55cm Różowa
Dane techniczne:
- Kolor: różowy,
- Wymiary: 55 cm,
- Materiał: PVC,
Dostępność: brak towaru
Pomarańczowa piłka gimnastyczna 75 cm z pompką MOVIT
Piłka gimnastyczna śr. 75 cm z pompką, do 300 kg pomarańczowa.
Dostępność: brak towaru
Fioletowa piłka gimnastyczna 75 cm z pompką MOVIT
Piłka gimnastyczna śr. 75 cm z pompką, do 300 kg fioletowa.
Dostępność: brak towaru
Piłki do ćwiczeń fitness
Pierwsze piłki gimnastyczne wyprodukowano w Szwajcarii w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Od razu wzbudziły zainteresowanie specjalistów rehabilitacji, instruktorów ćwiczeń korekcyjnych i nauczycieli wychowania fizycznego. Dziś trudno sobie wyobrazić salę gimnastyczną czy poradnię rehabilitacyjną bez tego przyrządu. Jest też jednym z podstawowych akcesoriów w szkołach rodzenia. Nietrudno ją też wykorzystać w domowych pieleszach. Piłka i maty do ćwiczeń należą do niezbędnego wyposażenia domowej siłowni.
Jakie są korzyści z piłki do ćwiczeń?
Piłka do ćwiczeń jest przyrządem urozmaicającym ćwiczenia fitnessowe, wzbogacające możliwości pilatesu i stretchingu. Jest wręcz niezbędna do ćwiczeń rehabilitacyjnych dla osób ze schorzeniami kręgosłupa i bólami stawów, dla pacjentów cierpiących na sztywność mięśni czy bóle głowy. Trudno też wyobrazić sobie ćwiczenia korekcyjne wad postawy u dzieci bez używania piłki. Służy ona także do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Taka gimnastyka dla dzieci jest atrakcyjna, ma formę zabawy, więc nie nuży i nie męczy.
Ćwiczenia na dużej nadmuchiwanej piłce aktywują do wysiłku duże partie mięśni głębokich, tworzących podparcie dla kręgosłupa. Gdy te mięśnie są osłabione, sylwetka staje się przygarbiona, a ramiona pochylone. Ćwiczenia rozciągające z użyciem piłki wzmacniają mięśnie, poprawiają też ruchomość stawów, przynoszą ulgę w bólach pleców, karku, stawów i głowy. Każdemu, kto wykonuje przez kilka godzin pracę siedzącą, przyda się do ćwiczeń profilaktycznych piłka do fitnessu. Ćwiczenia będą bardziej efektywne, gdy zostaną jeszcze wykorzystane obciążniki na ręce i nogi.
Co więcej, w domu zamiast oglądać telewizję z kanapy czy z fotela lepiej do siedzenia wykorzystać piłkę fitness. Można też pracować przy biurku czy przy komputerze, siedząc na piłce. Na pewno jest to siedzisko mniej wygodne niż fotele biurowe, za to o wiele lepiej przysłuży się zachowaniu poprawnej sylwetki i da ulgę zmęczonym i napiętym mięśniom.
Piłka rehabilitacyjna ułatwia też przygotowanie kobiet do porodu. Każda przyszła matka powinna mieć ją w domu, by wykonywać proste ćwiczenia rozciągające mięśnie dna miednicy, co ułatwi przyjście dziecka na świat.
Jakie są rodzaje piłek do ćwiczeń?
Piłki rehabilitacyjne różnią się wielkością, wytrzymałością, rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane, oraz takimi dodatkami jak wypustki czy uchwyty. Średnica piłek wynosi 45, 55, 65, 75 lub 85 centymetrów. Wytrzymałość to najczęściej 100, 200 i 300 kilogramów (nie chodzi o wagę ciała użytkownika, tylko o nacisk na powierzchnię piłki, jaki powstaje podczas ćwiczeń).
Materiał na klasyczną piłkę gimnastyczną to guma PCV. Ma właściwości antypoślizgowe. Jest wytrzymała, ale jeśli ulegnie uszkodzeniu, to pęka gwałtownie i szybko uchodzi z niej powietrze.
Bardziej bezpiecznym materiałem jest specjalna pianka ABS (stąd w nazwie przyrządu jest ten skrót). Jest mocniejsza niż guma, a gdy zdarzy się pęknięcie, to powietrze uchodzi z niej powoli. Ta zaleta przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy użytkownikiem jest dziecko lub osoba nie w pełni sprawna.
Niektóre piłki zaopatrzone są w wypustki (kolce). Ich zadaniem jest masowanie ciała podczas ćwiczeń korekcyjnych i rozluźniających. Dla dzieci są przeznaczone piłki z uchwytami, można na niej skakać czy przytrzymywać się podczas siedzenia.
Produkowane są też małe piłki gimnastyczne (o średnicy 16-26 cm) , używane do ćwiczeń rehabilitacyjnych i ogólnorozwojowych, np. do podpierania się na nich ręką czy trzymania pod kolanami lub przytrzymywania stopami.
Jaką piłkę gimnastyczną wybrać?
Wielkość piłki dostosowuje się do wzrostu użytkownika. I tak dla dzieci średnica powinna wynosić 45 cm, dla osób o wzroście 150-165 cm – średnica 55 cm, wzrost 166- 175 cm – średnica 65 cm, wzrost 176 – 185 – średnica 75 cm, wzrost powyżej 185 – średnica piłki – 85 cm. Poza tym warto sprawdzić podczas siedzenia na piłce, czy kąt między udem a podudziem wynosi 90 stopni. Kąt pomiędzy udami, a tułowiem również powinien wynosić ok. 90 stopni. Jest to poprawna, wyprostowana postawa, utrzymująca kręgosłup we właściwej pozycji.
Należy też zwrócić uwagę na wytrzymałość. Piłka o dużej wytrzymałości może służyć przez lata, wykonana jest z grubszego materiału. Warto też sprawdzić certyfikaty i atesty. Wysokiej jakości piłki mają oznaczenia TUV, CE, GS.
Do wyboru, do koloru - piłki fitnessowe
Sklep Twojpasaz.pl oferuje piłki w bogatej gamie kolorów, co nie jest bez znaczenia dla małych użytkowników. Dzieci lubią radosne barwy: róż, pomarańcz, błękit, czerwień. Dla osób starszych są piłki srebrne, szare i czarne.
Sprzedawane są nienapompowane, do większości egzemplarzy dołączona jest pompka. Pompować należy ostrożnie, maksymalnie do 90% objętości, by materiał nabrał elastyczności. Po 12 godzinach można napełnić powietrzem do końca.
Warto też od razu zamówić obręcz do piłki gimnastycznej, do utrzymywania piłki w danym miejscu, co przydaje się zwłaszcza w salach, gdzie prowadzi się ćwiczenia grupowe.