Promocje i wyprzedaże

Sklep wędkarski

Produkty dnia
Moskitiera na okno 130x150cm czarna
Moskitiera na okno 130x150cm czarna

5,90 zł

Cena regularna: 8,90 zł

Najniższa cena: 5,90 zł
szt.
Donica doniczka balkonowa tarasowa w kolorze zielonym  śr 28cm
Donica doniczka balkonowa tarasowa w kolorze zielonym śr 28cm

12,90 zł

Cena regularna: 15,90 zł

Najniższa cena: 15,90 zł
szt.
Pawilon namiot ogrodowy 3x3m kremowy
Pawilon namiot ogrodowy 3x3m kremowy

1 059,00 zł

szt.

Stojaki na parasole

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Gdy tylko słońce zaczyna przygrzewać, zaczynamy się wygrzewać na balkonach, tarasach i ogrodach. Jednak, gdy mocno przypieka, pozostawanie w pełnym słońcu staje się męczące, a co więcej – niezdrowe. Potrzebujemy cienia, by zażyć trochę ochłody i uniknąć szkodliwego promieniowania. Pawilony ogrodowe  to dobry pomysł, by skryć się przed upałem, można też polegiwać w cieniu drzew, a najbardziej przydatne są parasole ogrodowe.

Stojaki na parasole – to podstawa

Parasole ogrodowe mogą być małe i duże, okrągłe, półokrągłe i kwadratowe, czasem na ruchomym wysięgniku. Są bardzo popularne, bo niedrogie, przenośne, więc do zastosowania w różnych miejscach, także na niedużej przestrzeni jak balkon, można je także przewieźć w bagażniku samochodu, by w plenerze, choćby nad basenem czy na nadmorskiej plaży. Małe parasole mogą być montowane na stolikach. Stoły ogrodowe często mają na środku otwór na zamocowanie takiej osłony. Parasole osłaniają wówczas powierzchnię mebla i rzucają cień na blisko siedzące osoby. Nie mogą być zbyt duże i ciężkie, bo lekkie zwykle stoliki traciły stabilność i się przewracały. Podstawą dużych parasoli muszą być specjalne stojaki na parasole.

Stojak na parasole – solidna podstawa

Najważniejszą cechą, jaką powinien się charakteryzować każdy stojak na parasole, jest solidna waga, od kilkunastu do 50 kilogramów. Dzięki temu może utrzymać dużą czaszę parasola nawet podczas silnych wiatrów. Jednak nawet taki ciężar nie oprze się potężnym wichurom czy – coraz częściej pojawiającej się w naszym kraju – trąbie powietrznej. Ściślej mówiąc, stojak na parasol może pozostać nienaruszony, ale druty na pewno się wygną lub nawet połamią, a parasol wyląduje na ziemi. Dlatego, gdy zapowiada się wietrzna pogoda, należy parasol złożyć.

Podstawy pod parasol są produkowane z ciężkich materiałów: marmuru,  granitu, betonu oraz z żeliwa. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ muszą utrzymać sporo ważący parasol, zapewniając tym samym maksymalną stabilność.

Naturalne kamienie są polerowane. Z tego powodu prezentują się znakomicie, co dla estetów dbających o detale, jest istotną sprawą. Jednak stojaki z betonu są również efektowne, niektóre do złudzenia imitują drewno, inne dekorowane są wzorami. Bardzo zabawny jest stojak pod parasol w kształcie żółwia. Będzie pasował do miejsc, których ozdobą są figury ogrodowe przedstawiające zwierzęta: misia, kaczkę, sowę czy pieska. W ten sposób powstanie sympatyczne kamienne zoo.

Jak kupować stojak do parasola?

Kupując parasol ogrodowy, od razu musimy wybrać stojak. Zapewne sprzedawca doradzi, jakie warunki powinien spełniać stojak do parasola ogrodowego. Warto jednak mieć pewną wiedzę na ten temat. Rozmiar i ciężar stojaka dobieramy do wielkości czaszy parasola. Do tych o średnicy czterech metrów bezpieczna będzie podstawa o ciężarze 50 kilogramów i wymiarach 50x50 centymetrów w przypadku stojaka kwadratowego i podobnej średnicy w przypadku koła. Do parasoli mniejszych wybieramy odpowiednio mniejsze i lżejsze stojaki.

Ze względu na to, że parasole możemy przestawiać dla wygody w różne miejsca, przenosić je do schowków itp., a waga podstawy nie powinna być w tym przeszkodą, te największe stojaki są zaopatrywane w kółka. Mniejsze mają stopki. Niektóre z nich mają zamontowane metalowe uchwyty do przenoszenia i przemieszczania parasola.  

Stojak do parasola może mieć kształt kwadratu lub koła, to nie ma większego znaczenia dla jego użyteczności. Można na nich montować parasole różnego typu. Natomiast jeśli użytkujemy parasole półokrągłe i ustawiamy je przy ścianie domu czy altany, wówczas należy kupić stojak półokrągły, by przylegał do ściany, parasol wówczas dokładnie osłania wyznaczone miejsce, podobnie jak markiza. Rzadziej używany jest stojak do parasola ogrodowego w kształcie nóżek. Jest to podstawa stabilna, ale do mniejszych parasoli na bezwietrzną pogodę.

Bardzo istotną sprawą jest maszt stojaka, czyli miejsce na „kij” parasola (bardziej fachowo zwany pniem parasola). Koniecznie należy zwrócić uwagę na średnicę otworu, by była kompatybilna ze średnicą „kija”. Do stabilnego przymocowania służą śruby (pierścienie redukcyjne), które regulują średnicę, więc idealne rozmiary kija i masztu nie są konieczne. Maszty stojaka są wykonane z tworzywa sztucznego lub ze stali. Te pierwsze dobrze się sprawdzają przy lżejszych parasolach, natomiast te najcięższe należy montować na stalowym maszcie. Jeżeli wszystkie elementy będą ze sobą współgrać, wówczas przymocowany parasol wraz ze stołem oraz pozostałymi meblami będą tworzyć atrakcyjną i estetyczną kompozycję ogrodową, umieszczoną w strefie wypoczynkowo-rekreacyjnej.

Stojaki na parasole, czyli ile to kosztuje?

Kupno stojaka to nie jest znaczący wydatek. Najtańsze kosztują poniżej 150 złotych, najdroższe –nieco powyżej 300 złotych. Także te najbardziej ekskluzywne, z polerowanego marmuru i wysokiej jakości stali nie przekraczają tej sumy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl