9,90 zł
Cena regularna:
50,90 zł
965,90 zł
Cena regularna:
1 105,00 zł
20,90 zł
Cena regularna:
24,90 zł
21,90 zł
Cena regularna:
81,00 zł
Przydomowy ogród, taras czy weranda w lecie pełnią funkcję salonu, gdzie spotyka się rodzina i przyjaciele. By wygodnie odpocząć, zjeść podwieczorek czy urządzić garden party, potrzebne są meble ogrodowe. Są to różnorodne sprzęty wykonane z drewna, wikliny, rattanu, metalu czy z tworzyw sztucznych. Ich rodzaj i wielkość dopasowujemy zarówno do stylu i wielkości ogrodu, jak i potrzeb rodziny. Powinniśmy też zadbać, by stylistycznie współgrały z innymi elementami wyposażenia ogrodu. Przy wyborze mebli warto też wziąć pod uwagę ich trwałość, a o tym decyduje głównie materiał, z jakiego zostały wykonane. Należy się też liczyć z tym, że niektóre wymagać będą konserwacji, inne źle znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne, więc trzeba je przechowywać pod dachem. Jedne przez kilka sezonów zachowują wszystkie swoje walory, inne – co jakiś czas należy poddawać renowacji. Wniosek z tego taki, że musisz dokładnie przemyśleć zakup mebli, dopasować do własnych warunków.
Nie masz dużo miejsca na przechowywanie, kupuj meble składane. Nie chcesz poświęcać czasu na konserwację, kup takie, które tego nie wymagają. Nie zamierzasz przyjmować gości, niepotrzebny ci duży stół do ogrodu.
Stoły ogrodowe duże i małe
Stół w ogrodzie (na tarasie, werandzie) musi być i koniec. Jest niezbędny w wielu sytuacjach, choćby po to, by postawić szklankę z napojem, by odłożyć gazetę czy książkę, by zjeść posiłek z rodziną czy wydać przyjęcie dla grona znajomych.
Bardzo przydatne są małe stoły ogrodowe. Nie potrzebują dużo miejsca, łatwo je przenosić w różne części ogrodu czy chować w pomieszczeniu gospodarczym, gdy nie są potrzebne. Niektóre mają otwór na parasol ogrodowy, więc nie trzeba już szukać cienia pod drzewami. Bardzo praktyczny jest też stolik - taca, bo ułatwia przenoszenie do ogrodu posiłku przygotowanego w kuchni.
Niektóre nieduże stoły do ogrodu mają charakter stolików turystycznych. Są lekkie i łatwo się składają (także automatycznie), więc można je przewieźć w bagażniku samochodowym, by rozłożyć w plenerze.
Duże stoły potrzebują sporo miejsca, trzeba przy nich ustawić niemało krzeseł ogrodowych. Jednak frajda z możliwości ugoszczenia przyjaciół jest ogromna. Niektóre modele stołów są rozkładane, a to bardzo praktyczna zaleta, bo korzystamy z małej lub dużej powierzchni blatu, w zależności od potrzeby.
Warte polecenia są komplety stołowe – w zestawie stół i 4 lub 6 krzeseł. Dla miłośników odpoczynku na campingu, ale też dla właścicieli przydomowych ogrodów czy podmiejskich działek warto polecić zestaw stołów campingowych, z których niższy może zastąpić ławę do siedzenia.
Stoły ogrodowe drewniane – trwałe i efektowne
Wśród zieleni najlepiej się prezentują meble z naturalnych materiałów: drewna, wikliny czy rattanu. Doskonale się komponują z zielenią , z drzewami i krzewami, tworzą przyjazny klimat naturalnego środowiska. Trwałe i praktyczne są stoły ogrodowe drewniane. Produkuje się je ze swojskich gatunków drzew (sosna, świerk, grab, buk, dąb i in.), rzadziej z drzew egzotycznych (tek, eukaliptus). Drewno jest już dobrze zaimpregnowane, dzięki czemu jest zabezpieczone przed szkodliwym działaniem słońca, opadów, a także owadów. Wymaga jednak regularnej konserwacji oraz przechowywania po sezonie w zamkniętym pomieszczeniu. Wyjątek stanowi drewno tekowe – nie wymaga konserwacji i nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych może pozostawać na dworze.
Stoły drewniane ogrodowe występują w dużym wyborze: są okrągłe, owalne i prostokątne, małe i duże, rozkładane i nierozkładane, w całości wykonane z drewna lub na metalowych nogach. Zawsze prezentują się stylowo i efektownie. Najbardziej przypominają meble pokojowe, więc szczególnie są polecane na wykwintne ogrodowe przyjęcia. Przykryte eleganckim obrusem, udekorowane świecami, z potrawami podanymi na porcelanie wyglądają stylowo i odświętnie. Równie dobrze nadają się też na niezobowiązujące spotkania towarzyskie. Wystarczy obrus w kuchenną kratę, naczynia i sztućce jednorazowe, by odmienić klimat ogrodowej jadalni i stworzyć atmosferę przyjemnego pikniku.
Drewniane stoły pasują do każdego typu ogrodu, niezbędne są zwłaszcza w ogrodach typu wiejskiego.
Stoły ogrodowe plastikowe – tanie i praktyczne
Komu z różnych powodów nie odpowiadają stoły drewniane do ogrodu, może je zastąpić innymi meblami. Bardzo popularne są stoły ogrodowe plastikowe. Uważane są za nietrwałe, ale przy właściwym traktowaniu (nie stawiać gorących naczyń na blacie, nie ustawiać blisko paleniska ani grilla, nie rzucać na twardą powierzchnię) mogą służyć przez wiele sezonów. Są tanie, więc w razie uszkodzenia nie żal się z nimi rozstawać.
Stoły plastikowe ogrodowe są łatwe do utrzymania w czystości - wystarczy je przetrzeć mokrą ściereczką. Poza tym nie szkodzi im słońce, deszcz ani owady. Po sezonie wymagają przechowywania w zamkniętym pomieszczeniu.
Osobom, które nie do końca akceptują zwykły plastik, warto polecić efektowny stolik z polirattanu, tworzywa sztucznego naśladującego do złudzenia naturalny rattan.
Plastikowe meble, choć praktyczne, pewnie będą nieco razić w eleganckim anturażu francuskiego czy angielskiego ogrodu, z równiutko przystrzyżonym trawnikiem, z klombami zadbanych róż, przyozdobionego efektownymi rzeźbami i fontanną. Sprawdzą się natomiast w skromniejszym otoczeniu na codzienne okazje, na koleżeńskie i rodzinne spotkania przy grillu i szklance zimnego napoju.
Stoły ogrodowe metalowe – na camping i nie tylko
Innym bardzo praktycznym materiałem jest metal. W ogrodach publicznych i prywatnych można spotkać stoły i ławy wykonane z ciężkiego, misternie kutego żelaza czy żeliwa. Są piękną ozdobą skwerów i parków. My polecamy natomiast lekkie stoły ogrodowe metalowe wykonane z aluminium. Są lekkie, trwałe, doskonale się sprawdzają zarówno na werandzie jak i na campingu. Łatwe do montażu i demontażu, wygodne do przewożenia, w bagażniku auta nie zajmują dużo miejsca.
Metal może być łączony z innymi materiałami, toteż produkuje się stoły, których nogi wykonane są z metalu, blat zaś może być szklany lub drewniany. Temperowane szkło odporne jest na stłuczenie i pękanie, a wygląda efektownie.