Umywalki do łazienki: detal, który ma znaczenie

Są miniaturową przestrzenią schludności. Nawet te duże. Mają swoje ekskluzywne przeznaczenie. Dzięki umywalce łazienka zamienia się w pomieszczenie, w którym wszystko ma swoje miejsce. Wanna lub kabina prysznicowa obiecują relaks i odpoczynek, pozostawienie za sobą całego trudnego dnia. A umywalka, zwłaszcza taka, nad którą wisi lustro, wyznacza strefę piękna i luksusu. Z powodzeniem zastępuje toaletkę, miejsce przechowywania i stosowania akcesoriów kosmetycznych. Taką funkcję mogą spełniać przede wszystkim umywalki nablatowe i blatowe.


Dostępne w sklepach umywalki łazienkowe to nie tylko tradycyjne przytwierdzane do ściany umywalki wiszące. Bardzo popularna jest także ceramika stawiana na blacie lub częściowo albo całkowicie wpuszczana w blat. Na tym właśnie polega różnica pomiędzy dwoma rodzajami umywalek: umywalki nablatowe to misy w najrozmaitszych kształtach, w całości wyeksponowane na podstawie; z kolei w przypadku umywalek blatowych misa wystaje ponad krawędź podstawy lub wypełnia wycięte w niej zagłębienie. Powierzchnia wokół umywalki to dodatkowe miejsce do zagospodarowania: mogą tam stanąć dobrane do wystroju całości akcesoria i pojemniki, można tam położyć ręczniki.
Jaką umywalkę wybrać? Najlepiej, żeby pasowała do rozmiaru i stylu łazienki. Na pewno mniej miejsca zajmie umywalka blatowa wpuszczona w szafkę. Duża misa w niewielkim pomieszczeniu przytłoczy przestrzeń optycznie i fizycznie. Z kolei zbyt mała umywalka nablatowa może okazać się niepraktyczna. Ale w przestronnej łazience sprawdzą się nawet dwie umywalki nablatowe. Tym bardziej, że projektanci ceramiki zaskakują pomysłami na formę. Misa może być asymetryczna, o szpiczastych brzegach lub w ogóle nie mieć kształtu misy. Nieszablonowe umywalki na blat przypominają wazon lub gigantyczną filiżankę, niekiedy są zupełnie płaskie i pozbawione brzegów, wygięte jak fantazyjne wstęgi.


Warto przemyśleć wybór materiału. Najpopularniejsza jest ceramika. Współczesne umywalki ceramiczne to nie tylko aseptyczna biel. Mogą przybierać żywe kolory i zaskakiwać motywami folkowymi, jak w przypadku umywalek meksykańskich. Jednak najdroższym i najlepszym materiałem pozostaje kamień. Umywalki z kamienia, przede wszystkim marmuru i granitu, są bardzo odporne, ale przede wszystkim dają użytkownikom przyjemność kontaktu z naturalnym materiałem. Kamienne umywalki wydają się niemal ciepłe w dotyku.  Przed podjęciem decyzji najlepiej wyobrazić sobie łazienkę jako całość: łatwo wtedy upatrzyć w sklepie umywalkę, która ozdobi, a nie oszpeci łazienkę.

Zawartość strony internetowej WWW.TWOJPASAZ.PL jest chroniona przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu twojpasaz.pl oraz treści w nim zawartych należą do firmy Granos Group Sp. z o.o. odpowiedzialnością. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu twojpasaz.pl. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WWW.TWOJPASAZ.PL bez zgody właściciela jest zabronione.
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl